Előszó
Biró Lajos: A császár és más férfiak
Részlet a kötetből:
Szentilonai napló
1818. április 20.
... A császár rosszkevüen ébredt. Szótlanul öltözködött, halkan megkérdezte, jeleztek-e európai hajót; azután széthuzódtunk. A császár az ablakhoz lépett és felnézett az égre. Az ég felhős volt, nehéz, szürke és barna felhőrongyok lógtak le róla. A császár belebámult a felhőkbe és sokáig állott így, a felhők felé forditott arccal. Később odaintette a köpenyegét, lement a tengerhez és ott maradt délig. A piszkos, nagy vizen nyoma sem volt vitorlának. Az angolok azt mondják, hogy a viharok miatt megint egy hónapot fog késni a posta. A császár délben jó étvággyal evett, de este köhögött és meghülésről panaszkodott. Reggel óta ez volt az első szava. A doktort akartuk hivni, de ő legyintett a kezével, - Öregszem - mondta.
Még csak negyvenkilenc éves...
Cholnoky Viktor: Beszélgetések
Cholnoky Viktor
Veszprémben született, 1868. december 23-án. Középiskoláit szülővárosában végezte el. Azután jogi pályára lépett. Jogász volt Győrött, később Budapesten. Majd ismét Veszprémben, apja ügyvédi irodájában dolgozott egy darabig.
Közbe azonban sokat írt már veszprémi lapokba. Mikor azután 1894-ben, huszonhat éves korában, szerkesztőjévé lett a »Veszprémi Hirlap«-nak, teljesen szakitott a jogi pályával. Másik két lapot is szerkesztett még Veszprémben, azonban egyikkel sem volt sikere, s így 1899-ben Budapestre költözött. Itt nemsokára munkatársa, majd pedig segédszerkesztője lett a »Pesti Napló«-nak.
Kaffka Margit: Csonka regény és novellák
Kaffka Margit
Nagykárolyban született, 1880. junius 10-én. Nagykárolyban és Szatmárot végezte iskoláit, majd később Budapesten.
Első irodalmi művei versek voltak, ezek 1902-ben jelentek meg a Basch Árpád szerkesztette »Géniusz«-ban. Később novelláival tünt fel. Versek és novellák jelentek meg tőle a »Hét«-ben, a »Figyelő«-ben, a »Szerda«-ban és a »Nyugat«-ban.
Több könyve jelent meg. Két verseskönyve Versek és Kaffka Margit könyve cimen és Levelek a zársából, Gondolkodók és Csendes válságok cimű novelláskönyvei.
Révész Béla: A völgyben
Révész Béla
Külső élete ellenőrizhető, tudott eseményekben igen szegény; annál gazdagabb a belső élete; belső életének foglalatja pedig: a munkái.
Életének ismert főbb mozzanatai:
Esztergomban, 1876. február 17-én, született. Reáliskolát végzett Esztergomban és felső kereskedelmi iskolát Budapesten. Ujságíró lett. Hosszú ideig volt a »Friss Ujság« belső munkatársa, 1906-tól kezdve pedig a szociáldemokrata »Népszava« dolgozótársa. Közbe rövidebb-hosszabb ideig külföldön tartózkodott, többek közt Párisban.
Gazdag belső élete dokumentumai a munkái íme:
Első könyve, az »Emberek harca« című novelláskötet volt, amely 1898-ban, huszonkét esztendős korában jelent meg. Többi megjelent műve: »Forgatagban«, »Uj novellák«, »Nagy Börtön«, »Találkozás Hamupipőkével«, »Szegény ember dolga«. Mind novelláskötet. Irásai, legnagyobbrészt novellák, számos fővárosi napilapban és folyóiratban jelentek meg. Utóbbi időben csak két lapba dolgozik: a »Renaissance« című revuebe és a »Népszavá«-ba.
Vissza