Előszó
Hazánk népies díszítő modorának czifraszűrökön, kivarrott subákon és tulipános ládákon elszórt díszítő alakjait összegyűjteni már serdülő korom vágya Volt. Az élet terhei azonban férfikorom számára tartották vissza a szerencsét, ezen népies iránynak több százados fejlődésre támaszkodó s ezredéves magyar nemzeti ízlésből kifolyó sajátságairól szólhatni. Az anyag gyűjtése közben lassanként vált tudattá a hit, hogy nem egészen idegen, importált virág a népies cziframodor, hogy arra, ha idegen volt is, határozott nemzeti bélyeget nyomott a speczialis magyar ízlés.
Midőn évekkel ezelőtt magyar díszítő modorunk anyagát kezdtem gyűjteni, mindenekelőtt bejártam az eredetiségekben igen gazdag, s így nemzeti díszítő modorunk megismerhetésére is legtöbb anyagot ígérő Székelyföldet. A székelyföldi anyagot s az időközben megnyílt 1881. évi orsz. nőiiparkiállitásnak, majd a későbbi kolozsvári iparkiállitásnak tárgyait összevetve, meggyőződtem. hogy kerek Magyarországon megvolt még a múlt században is a nemzeti díszítő modor, s hogy főbb vonásaiban az egész hazában ugyanazon ismertető jelekkel bírt, bár az egyes díszítő részek alkalmazásában némi helyi eltérés mutatkozik.
Erdélynek XVII. és XVIII. századi teljes önállósága iparművészeti téren a többi Magyarországtól némileg elütő, egyöntetű fejlődést eszközölt, miért is a közelmúlt századok magyar díszítő modorának megismerhetésére Erdélyben kereshető a legmegbízhatóbb anyag.
A jelenben közzétett I-ső rész ezért inkább csak Erdélynek s különösen legmagyarabb része a Székelyföldnek műiparczikkeiről gyűjtött formákat nyújt, bár az egyes virágok némely alakjainak megértésére és a köztük levő rokonság kimutatására számos nem Erdélyből vett formát is fel kellett használnom, miáltal azonban az egész országban mutatkozó azonos karakter is szemlélhetővé lett.
Erdélylyel, s az általa képviselt múlttal szemben díszítő modorunkban az idők folytán beállott szembeötlőbb változást, a jelent, Magyarország egyéb vidékeinek s különösen a nagv magyar Alföldnek a múlttól sok tekintetben elütő népies modora képviseli.
Ma csak Udvarhelymegyében, s Kalotaszeg táján találni Erdélyben a magyar népnél díszített nemzeti viseletet, nem mint a közelmúlt századokban, midőn az egész nép és nemesség hódolt a nemzeti divatnak, azért a jelen, általán a XIX. század levélben dúsabb díszítő műirányát inkább az Alföldön kell keresnünk, hol a mult századok tradicziója még sokkal általánosabb.
Vissza