Előszó
A II. világháborút követő pártharcok, a honvédelem háttérbe szorítása, a szintén megalázó párizsi békeszerződés, a „ki kit győz le?" kérdésének elhúzódása, csak 1947-ben tette lehetővé a felső...
Tovább
Előszó
A II. világháborút követő pártharcok, a honvédelem háttérbe szorítása, a szintén megalázó párizsi békeszerződés, a „ki kit győz le?" kérdésének elhúzódása, csak 1947-ben tette lehetővé a felső szintű tisztképzés beindítását. Bár az etalon - kezdetben - a Magyar Királyi Honvéd Hadiakadémia volt, merőben más feltételek között, a politikai megbízhatóság mindenek fölé helyezésének, a műveltségi mutatók másodlagossá válásának viszonyai között, egyre feszültebb nemzetközi helyzetben, időnként a III. világháború árnyékában kellett megteremteni a remélt korszerű magyar haderő legfelső parancsnoki, majd rövidesen politikai vezető testületét.
E feszített küzdelemnek nagy számban voltak áldozatai, akik életükkel, mások egzisztenciájukkal fizettek azért, mert részt vállaltak e történelmi küldetésben. De nagyon sok - egzisztenciális, erkölcsi és egészségi - áldozatot követelt azoktól is, akik elkötelezettjeivé váltak ennek az ügynek, de alacsony előképzettségük miatt felőrlődtek eme emberfeletti próbatétel során. Ugyanakkor a későbbiekben, ha hatalmas áldozatok árán is, mind többen és mind magasabb szinten tudtak megfelelni ezeknek az egyre növekvő követelményeknek, s alig egy évtized alatt lerakták egy korszerű katonai felsőoktatás alapjait.
Ajánlom könyvemet ezen ÜGY ismert és ismeretlen áldozatainak, résztvevőinek. Remélem, a még élő egykori tanárok és akadémiai hallgatók, növendékek „visszafiatalodnak" a rettenetesen nehéz, ma már sok vonatkozás érthetetlen vagy megmosolyogtató, mégis „daliás" időkhöz. S abban is reménykedem, hogy napjaink katonapedagógusainak, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem oktatóinak is sok ismeretet nyújt: miben gyökerezik mai tevékenységük, miként vált egyre fejlettebbé az a munka, amit napjainkban végeznek ezen a rendkívül fontos területen. S mivel szemlátomást az a sorsa a magyar katonai felsőoktatás „napszámosainak", miszerint napról napra megküzd jenek azért, hogy teljesíthessék küldetésüket, javaslom, merítsünk erőt elődeink helytállásából!
Köszönet mindazoknak, akik tanácsaikkal, észrevételeikkel segítették e könyv jobbá tételét!
Vissza