Előszó
A „Mit kössek - hogy kössem" első kiadása olyan időkben jelent meg, amikor a textil-hiány és az ebből folyó drágaság minden asszonyt arra késztetett, hogy a tartós, értékes és aránylag még mindig olcsó fonalból maga kösse meg a saját és családja számára szükséges ruhaneműek egy részét. Mennyivel inkább fennáll ez a szükségszerűség ma. Éppen ezért a „Mit kössek - hogy kössem" új kiadását ismét hozzáférhetővé tesszük az olvasó számára, sőt a nagy nehézségek ellenére megjelentettük a „Mit kössek a gyermeknek" című kötetet is.
Könyvünk segítséget szeretne nyújtani a ma ezer gonddal küzdő, de minden nehézség közepette is helytálló háziasszonynak.
A kötés elemeire ez a könyv nem tanít meg, erre szolgál az Uj Idők Kézimunkakönyveinek sorozatában megjelent „Kötés - horgolás" című kötet. Ma már úgyszólván minden nő tisztában van legalább a „sima" és „fordított" kötés rejtelmeivel. De megtanít mindenkit arra, hogyan varázsolhat elő új, vagy fejtett fonalából jól illő, divatos, csinos ruhadarabokat.
A kötöttholmi divatját és népszerűségét évek óta semmi sem tudja megdönteni. Asszonyaink, leányaink ma jobban és többet kötnek, mint valaha, de általában még ma is tájékozatlanok ezen a téren. Sokszor fordulnak hozzánk olvasóink ilyen kérdésekkel: 1.) Hány szemre kezdjem pulloveremet? 2.) Mit kössek 20 dkg fonalamból? 3.) Mennyi anyag szükséges egy kötött ruhához? 4.) 2-es, vagy 3-as tűvel kössek? Stb.
Mindezekre a kérdésekre csak akkor lehet válaszolni, 1.) ha tudjuk, milyen pullovert akar kötni, milyen fonalból, hányas tűvel, milyen mintával, szorosan, vagy tágan köt, kicsi, vagy nagy méret szükséges, stb. 2.) Itt is tudnunk kellene legalább, hogy milyen fonalról van szó, mert mást köthet az ember vastag kosztümfonalból, mint mondjuk zefirből. 3.) 4.) Ezeknél megint az első kérdés adataira lenne szükségünk, mert pl. vékony fonalból, vékony tűvel kötve egészen más mennyiség szükséges, mint vastag tűvel kötve, vastag fonalból.
Vissza