1.062.058

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A másik ember

A Fiatal Néprajzkutatók III. konferenciájának előadásai - Kalocsa 1993. november 15-19.

Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Kalocsai Múzeumi Értekezések címmel indít új sorozatot a kalocsai Viski Károly Múzeum. Első kötetében a Fiatal Néprajzkutatók III. Konferenciájának előadásai jelennek meg. A sorozatot a múzeumban... Tovább

Előszó

Kalocsai Múzeumi Értekezések címmel indít új sorozatot a kalocsai Viski Károly Múzeum. Első kötetében a Fiatal Néprajzkutatók III. Konferenciájának előadásai jelennek meg. A sorozatot a múzeumban és vonzáskörzetében dolgozó kutatók nagyobb terjedelmű tanulmányai közreadásának kívánjuk szentelni, de ugyanakkor örömmel közöljük a fiatal néprajzkutatók előadásait is. Tesszük ezt azért, hogy megteremtsük a néprajzi vérkeringésbe kerülés lehetőségét. A bölcső melletti bábáskodásnál nincs nagyobb öröm, így van ez akkor is, ha fiatal kutatók indulásának, kezdeti törekvéseinek támogatásáról van szó.
1993. november 15-19-e között szerveztük meg a kalocsai konferenciát. Nemcsak a múzeum, hanem a kisváros életében is különösen fontos esemény egy ilyen rendezvény. - fogalmazta meg köszöntő beszédében Török Gusztáv Andor, Kalocsa polgármestere.
A tudományos tanácskozás mellett a Kalocsára látogató néprajzkutatók megismerkedtek a Viski Károly Múzeummal. Meglátogattuk a város történelmi nevezetességeit. Kikapcsolódásként a Göröm Kamara Néptáncegyüttes és a Kalocsai Gyermekbokréta Néptáncegyüttes szórakoztatott bennünket. Bejártuk a Kalocsai Sárköz színes világát. Eközben megálltunk a foktői (magyar) református temető fejfáinál. A paksi atomerőmű mellett elhaladva láthattuk az ordasi Rákóczi fát, az évszázadokkal ezelőtti ártéri erdők növényzetének utolsó élő példányát. A dunapataji tájházban a református mezőváros népi kultúrájával ismerkedtünk. A Szelídi-tó lapályain keresztül érkeztünk a kalocsai szállások területére. Gombolyagi és öregtényi sétánkon láthattuk a pusztuló, apró északi szállásokat. Tanulságos volt az ottani lakókkal beszélgetni. A déli szállások központjában, Homokmégyen ebédeltünk. Bényi János juhász főzte a birkapaprikást. Ebéd közben a homokmégyi gyerekek rézfúvós zenéjét, majd Romsics László tárogatón előadott homokmégyi népdalait hallgattuk. Meglátogattuk a szállás templomát, s megnéztük a mellette fölállított hősi emlékművet. Alsómégyen a szállás vízfolyásai és állóvizei között barangoltunk, majd térdig érő hóban átkeltünk az Őrjeg mocsarán. Császártöltésen (sváb) keresztül jutottunk el a hajósi pincékhez. Pincelátogatás és vacsora után Miske (tót) felől érkeztünk vissza Kalocsára.
A konferencia tematikája mellett különös hangsúlyt fektettem a Kalocsai Sárköz, Kalocsa városa és a pota néprajzi csoport megismertetésére. Különös fontossága ennek az, hogy - sajnos - a néprajzkutatók is ellenszenvvel tekintenek a kalocsai népi kultúrára, melynek egyetlen oka a publikációk hiánya, s ennek függvényében fölületes értékelése. Remélem, a fiatal néprajzkutatók mélyreható élményekkel, vendégszeretetünk kellemes emlékével tértek haza, mely alapja lehet a kalocsai népi kultúra reálisabb megítélésének. Vissza

Tartalom

Lukács László: Bevezetés 8
Wilhelm Gábor: Ismerős idegenek: Együttműködés és interperszonális megértés 12
Pállfy Zoltán: Egy „belehelyezkedési játszma" (módszertani) tanulságai 20
Oláh Gyula: Ritualizáció, személyiség és közösségi identitás 25
Sata Kinga Koretta: Új kultúra-elemekkel szembeni magatartás 31
Rékai Miklós: Zsidók és gojok. Egy kárpátaljai zsidó közösség ön- és
magyarságképe 34
Balogh Balázs: Ungarndeutsch kutatás Geretsrieden 42
Gazda Enikő: Koldulás, kéregetés 45
Varró Ágnes: A másik ember - a beteg ember (A beteg a hagyományos paraszti
közösségben) 49
Koltay Erika: Népi gyógyító specialisták vagy természetgyógyászok? 53
Kálmán Ferenc: A kisgyermekkor hagyományai Nagypaládon 65
Benedek Huszár János: Gorzafalvi fazekasság napjainkban 70
Nagy Janka Teodóra: Az egyén szerepe a jogi népszokások alakulásában 73
P. Szojka Emese - Vizin Antal: „Kraljice" - a bajai bunyevácok pünkösdi
királynőjárása 80
Magyari Márta: Ellentétes értékrendek találkozása egy görög katolikus
közösségben 99
Dobó Márta: Az ibrányi „piritiszták" megalakulásáról 104
Sándor Ildikó: Milyenek a „szent emberek"? 109
Pusztai Bertalan: Smajda István élete és tevékenysége 113
Nagy Abonyi Ágnes - Kovacev Olga: Molnár Mihály pásztorlegény - Szent
Misi 120
Kálmán Ferenc: A kárpátaljai magyar néprajzkutatásról 130
Hozzászólások 133
Zárszók 143
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
A másik ember A másik ember A másik ember A másik ember

A borító és néhány lap kissé foltosak. A borító elszíneződött. Az előlapon és a címlapon tulajdonosi pecsétnyom található.

Állapot:
2.640 ,-Ft
21 pont kapható
Kosárba