Előszó
A kísérőfüzet előszava:
Tisztelettel köszöntöm a Kedves Olvasót, a Fra Luca Pacioli Alapítvány alapítói és az Alapítványhoz csatlakozókat
Fra Luca [Pacioli] dal Borgo Sansepolcro
Summa de aritmetica, geometria, proportioni et proportionalita
Vinegia, 1494.
című könyve fakszimile kiadásának az alkalmából. A fakszimile kiadás mellékleteként magyarul is olvashatják a Summázat fejezetet és a könyvvezetésre vonatkozó részt.
Miért jelentettük meg a művet fakszimile kiadványként? - Úgy vélem, kérdésünkre találó választ ad R. Emmet Taylor a szerzőről írt No Royal Road című munkájában: "Néha Paciolit a könyvelés vagy a kettős könyvelés atyjának is hívják. Ha az 'atya' kifejezést abban az értelemben használják, hogy ő a felfedezője, akkor ez tévedés. Mégis, minden tiszteletünk Paciolié, mert ő volt az első, aki leírta és kiadta a kettős könyvviteli rendszert. Ebben az értelemben joggal hívhatjuk őt a kettős könyvelés atyjának."
A könyvvezetés, a kettős könyvvitel múltja iránt érdeklődő nyájas olvasó számára Pacioli művének harmadik fő része, a "Kettős könyvelés és írásos dokumentumok", sok-sok tanulsággal szolgálhat, mai kereskedő, vállalkozó, vagyoni-jövedelmi helyzetet bemutató munkájának magas színvonalú ellátásához.
Könyvének ebben a részében a szerző összegyűjtötte "Az összes szabályt, módszert, eljárást, lehetőséget, amely szükséges és elégséges, hogy képes légy vezetni - mindenütt a világon, de főként Velencében - a kereskedelmi tevékenység egészére vonatkozó számadásokat és írásos dokumentumokat". A mű olvasásakor - egyszerű és közvetlen hangnemének, tanító, de nem kioktató stílusának, közérthetőségének is köszönhetően - rendre megismerjük a vagyonleltárt, majd, hogy a könyvelést hogyan végzik a kereskedelemben, hogy milyen jellegzetességei vannak a kereskedelmi forgalomnak, hogy mi a nyereség-veszteség, hogy a mérleget hogyan készítsük el; mindezt pedig a kettős könyvelés rendszerében. látni fogja a Kedves Olvasó, az alaptételekben máig sincs érdemi változás. Sajátosan még a céltartalék-képzéssel is találkozunk, amikor a szerző a "szomorú dukát"-okról szól.
A hatalmas mű a maga teljességében az elméleti és gyakorlati szakemberek számára a szakma eredetét reprezentáló, kultúrtörténeti értéket képviselő szakkönyv. A számunkra legfontosabb részeket közöljük magyarul, az egész lefordítására nem vállalkozhattunk.
A fakszimile kiadás jogát a londoni könyvtár, a British Library nonprofit jelleggel adta meg, azt nyílt árusítással értékesíteni nem lehet. Köszönet az engedélyért.
Köszönet Csirmaz Pál úrnak, aki kezdeményezte e mű fakszimile kiadását, és fáradhatatlanul dolgozott annak érdekében, hogy ebben a formában és ilyen rövid idő alatt megjelenhetett.
Köszönet dr. Könyves Tóth Kálmánnak úrnak, aki az 500 éves szöveget korhűen tette át magyarra.
Köszönet az Alapítvány létrehozóinak,
a Figyelő Rt-nek,
a Szövetkezetek és Vállalkozók Szövetségének,
a Magyar Könyvvizsgálói Kamarának,
A Perfekt Pénzügyi Szakoktató és Kiadó Rt-nek,
a Saldo Pénzügyi Tanácsadó és Informatikai Rt-nek,
továbbá mindazoknak, akik az alapítványhoz csatlakoztak. Anyagi hozzájárulásukkal elősegítették az alapítvány céljának, azaz annak a megvalósulását, hogy 500 évvel ezelőtt kiadott műve fakszimile kiadásával tiszteletünket a tiszteletre valóban méltó nagy szerzőnek, Fra Luca Paliolinak kifejezzük.
Vissza