Előszó
A közelmúltban ünnepeltük Jézus Társasága kettős jubileumát: 1990-91-ben arról emlékeztünk meg, hogy III. Pál pápa 450 évvel ezelőtt, 1540. szeptember 27-én hagyta jóvá Jézus Társaságát, amelyet az...
Tovább
Előszó
A közelmúltban ünnepeltük Jézus Társasága kettős jubileumát: 1990-91-ben arról emlékeztünk meg, hogy III. Pál pápa 450 évvel ezelőtt, 1540. szeptember 27-én hagyta jóvá Jézus Társaságát, amelyet az 500 évvel azelőtt született Loyolai Szent Ignác alapított.
A jubileumi év alkalmával a magyar jezsuiták és az ignáci lelkiség iránt érdeklődők részére egy Theasaurust állítottam össze Szent Ignác írásaiból. Ennek egy rövidített változata is megjelent. (Mindkét könyv Rómában, 1990-ben). Mivel ez a kiadás már elfogyott, de lelkigyakorlatozók és mások továbbra is érdeklődnek főleg a Lelkigyakorlatozók és a Lelkigyakortaloskönyv iránt, most újra közzéteszem változtatás nélkül Hitter József J. S. már korábban - 1986-ban - kijavított és általam rövid jegyzetekkel ellátott fordítását. Hozzácsatolom most is bevezető tanulmányomat és Hugo Rahner Szent Ignác-életrajzát. Ezenkívül Hevenesi János S. J. kérésemre összeállított - az 1599-es Direktórium, továbbá testvére, P. Hitter József kommentárja (1940), valamint francia jezsuita, Jean Laplace könyve (A lélek műhelyében, Eisenstadt 1980) felhasználásával - a lelkigyakorlatok adásához/végzéséhez rövid eligazítást. P. Hevenesi János szemelvényes kommentárjában többször módosította az eredeti kiadások fogalmazását.
Azok, akik bővebb kommentárokat akarnak tanulmányozni, a Szent István Társulatnál 1986-ban megjelent kötetet használhatják: Loyolai Szent Ignác Lelkigyakorlatos könyve. Ebben - egy bevezetésen és a Lelkigyakorlatok szövegén kívül - megtalálják a Direktórium magyar fordítását (Hevenesi János), továbbá Bálint József, Dombi József, Morlin Imre, Csávossy Elemér, Hitter József és Mócsy Imre kommentárjait.
P. Peter-Hans Kolvenbach jezsuita generális a jubieumi évet meghirdető levélben hangsúlyozta, hogy a Lelkigyakorlatokban kell keresnünk a jezsuita lelkiség forrását, ezekből merítjük - Krisztus kegyelmével - az erőt küldetésünk teljesítéséhez, tehát hogy szolgáljuk az egyházat és hirdessük Jézus Krisztust azoknak, akik sohasem hallottak róla, vagy csak tökéletlenül ismerik. Az 1909-ben önállóvá lett, majd negyven éves szétszóratás után 1989-ben újraéledő magyar jezsuita tartomány is az ignáci lelkigyakorlatok szellemében bontakoztatja ki tevékenységét.
Vissza