Előszó
A kedves Olvasó olyan könyvet vesz most a kezébe, amely a magyar vasút azon emlékeit idézi, amelyek lassan a feledésbe vésznek. Lovas Gyula könyve a vasúti őrházakról, a régi „bakterházakról", azok lakóiról, a pályaőrök és családtagjaik életéről, sorsáról szól.
Ma már jórészt csak a nyugdíjas vasutasok emlékében élnek azok a vasúti őrházak, amelyek őrei egy-egy vasútvonal egymástól 6-10 km távolságban lévő állomásai között lévő vonalszakaszon, a „nyílt vonalon" vigyáztak a vasúti közlekedés biztonságára, bejárták és megfigyelték a vasúti pályát, gondozták a vágányt, irtották a gazt, locsolták az útátjárókat, kezelték a jelzőket és a sorompókat. Hozzá kell még tenni, hogy munkájukban gyakran segítették őket feleségeik, családtagjaik, gyermekeik.
Különleges, sajátos kultúrát, életfeltételeket kialakító világ volt ez, amelyet a magára utaltság kényszerített ki. A szűk kis szoba-konyhás őrházakban akkor még nem volt villany, nem volt vízvezeték. Nagy létszámú volt viszont a család, a legtöbb pályaőrnek 6-10 gyermeke volt, akik neveléséről, ellátásáról és iskolába járatásáról a családfőnek és feleségének kellett gondoskodniok. Ehhez kellett kialakítani az életfeltételeket, megteremteni az önellátás alapjait. A vasút ebben segítette a pályaőröket, lakást adott, az őrház mellett művelésre alkalmas földterületet sajátított ki, gazdasági melléképületet, kenyérsütő kemencét, pincét, kutat létesített. A pályaőr és felesége akaratán, szorgalmán múlott, hogy hogyan élt ezekkel a lehetőségekkel. A könyvből kitűnik, hogy nagyon sok helyen boldogultak, gyarapodtak, az őrök megtermelték a maguk szükségleteit, sőt még eladásra is jutott, de volt olyan hely is, ahol nehezen éltek meg. Sok őrházban a petróleum lámpa fénye mellett is olvastak, művelődtek, a gyermekek tovább tanultak, felsőbb iskolát végeztek. Sok pályaőr gyermekéből lett magasabb beosztásban jó vasutas.
A könyv olvasása közben jön rá az olvasó, hogy az elmúlt évszázadban milyen rohamos volt a technikai fejlődés, hogyan alakította át ez az embereket, a családok életét, mennyit változott a világ.
Vissza