1.067.663

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Valószínűségszámítás 7/11.

A valószínűségszámítás elemei

Szerző
Szerkesztő
Lektor
Budapest
Kiadó: Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Főiskola
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 92 oldal
Sorozatcím: Gazdasági Matematika
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 29 cm x 21 cm
ISBN:
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A valószínűségelmélet, valószínűségszámítás az a tudomány, amely a véletlen jelenségekkel foglalkozik. Magyar nyelvterületen az utóbbi elnevezés honosodott meg. A valószínűségszámítás feladata a... Tovább

Előszó

A valószínűségelmélet, valószínűségszámítás az a tudomány, amely a véletlen jelenségekkel foglalkozik. Magyar nyelvterületen az utóbbi elnevezés honosodott meg. A valószínűségszámítás feladata a véletlen jelenségek összefüggéseinek, törvényszerűségeinek feltárása, a köztük levőkapcsolatok elemzése, azzal a céllal, hogy ezeket a gyakorlati problémák megoldásában tudatosan és eredményesen hasznosítani tudjuk.
A véletlen jelenségekkel kapcsolatos megfigyeléseket, kísérleteket közös szóval véletlen kísérleteknek, a véletlen kísérletek, megfigyelések eredményeit pedig véletlen eseményeknek nevezzük A kísérlet szót itt a köznapitól eltérően általánosabb értelemben használjuk Kísérletnek nem csupán a jelenség mesterséges előállítását nevezzük, hanem általában egy jelenség megfigyelését, függetlenül attól, hogy annak előidézésében részt vettünk-e vagy sem.
A véletlen szó jelentése a köznapi használatban (pl. "véletlenül elém toppant", "véletlenül jöttem rá") rendszerint nem tudatosítja bennünk azt, hogy a véletlen jelenségeknek ugyanúgy, mint a szükségszerű jelenségeknek nagyon is jól meghatározott okai vannak. Azt az állítást pl., hogy "véletlenül jutott eszembe", hajlamosak vagyunk úgy értelmezni, hogy "minden ok nélkül jutott eszembe", holott a "véletlen" jelzővel csak azt ismertük el, hogy nem tudjuk nyomon követni azt a bonyolult folyamatot, amely - minden bizonnyal okok nagyszámú láncolatán keresztül - eredményezte a "véletlen" eseményt.
Leszögezhetjük tehát, hogy mind a véletlen, mind pedig a szükségszerű jelenség létrejöttében meghatározott okok játszanak közre, csak míg az utóbbiaknál az okok láncolata áttekinthető, törvényeik pontosan megismerhetők, addig a véletlen jelenségeknél az okokat nem ismerjük abban a mértékben, amire a jelenségek lefolyásának egyértelmű meghatározásához szükség lenne. A véletlen jelenség tehát mindig a körülmények valamely meghatározott összességére vonatkozóan értendő; ha a körülmények megváltoznak, megváltozik a jelenség véletlen jellege is.
A jelenségek egyik része olyan, hogy bizonyos feltételek, körülmények ismeretében a jelenség lejátszódása egyértelműen meghatározott. Az ilyen jelenségeket szükségszerű, vagy más szóval determinisztikus jelenségeknek nevezzük. Számos ilyen példát találunk a fizikában, kémiában, stb. A másik csoportot alkotják azok a jelenségek, amelyeknél a tekintetbe vett (vagy vehető) körülmények nem határozzák meg egyértelműen a jelenség lefolyását, hanem annak többféle kimenetelét engedik meg. Az ilyen jelenségeket véletlen, vagy más szóval sztochasztikus jelenségeknek nevezzük.
A jelenség megítélése, tárgyalása sose választható el az adott körülményektől, ilyen értelemben szokás sémákról, modellekről, mégpedig a determinisztikus esetben kauzális azaz oksági, a véletlentől függő esetekben pedig sztochasztikus modellekről beszélni.
A legrégibb ismert valószínűségszámítási probléma Lucas dal Borgo Pacioli 1494-ben Velencében nyomtatott könyvében található. Az akkor divatos labdajátékokkal kapcsolatban vetette fel a szerző azt a kérdést, hogyan osztozzanak a játékosok a téten akkor, ha a játékot félbehagyják. Amikor az újkor elején a világtengereken is megindult a hajózás, egyre inkább előtérbe került a kockázat kérdése.
Vissza

Tartalom

11.1 Bevezetés 5
11.2 A valószínűség fogalma 7
11.3 A valószínűség axiómái 11
11.4 Néhány egyszerűbb valószínűségszámítási tétel 13
11.5 A valószínűségek klasszikus kombinatorikus kiszámítási módja 20
11.6 Geometriai valószínűség 31
11.7 Feltételes valószínűség és események függetlensége 34
11.8 Többszörös és ismételt kísérletek 49
Ellenőrző kérdések a 11. fejezethez 56
Vegyes feladatok a 11. fejezethez 59
Megoldások
A 11. fejezethez ellenőrző kérdéseire adott válaszok 65
A 11.1-11.8 pontban kitűzött feladatok megoldásai 69
A 11. fejezet vegyes feladatainak megoldásai 85

Lőrincz Sándor

Lőrincz Sándor műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Lőrincz Sándor könyvek, művek
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Valószínűségszámítás 7/11. Valószínűségszámítás 7/11. Valószínűségszámítás 7/11.

A borító enyhén kopott, egyik része hiányzik, rajta tulajdonosi bejegyzés látható.

Állapot: Közepes
1.740 Ft
690 ,-Ft 60
3 pont kapható
Kosárba