Előszó
Az általános iskola VIII. osztályának mértan anyaga a testek tulajdonságait, felszínük, köbtartalmuk kiszámítását, ezenkívül a legegyszerűbb testek szokásos ábrázolását is tárgyalja. E rövid...
Tovább
Előszó
Az általános iskola VIII. osztályának mértan anyaga a testek tulajdonságait, felszínük, köbtartalmuk kiszámítását, ezenkívül a legegyszerűbb testek szokásos ábrázolását is tárgyalja. E rövid jegyzet ehhez a könyvhöz ad kiegészítést a kartársaknak.
A különböző vetítési eljárások megismertetésével elsősorban az a célunk, hogy a szemléltető rajzot oktatásunkban helyesen és tudatosan alkalmazzák. Ezenkívül megmutatjuk, hogy az ábrázoló geometriai eljárásokat hogyan lehet felhasználni egyszerű térmértani modellek készítésére. A legegyszerűbbeket célszerü a tanulókkal is elkészíttetni, a többieket bemutatni. A modellek a térmértan tanításánál nélkülözhetetlenek, a testek tulajdonságait ezekről kell leolvastatnunk.
Még egy szempontból igyekeztünk kiegészíteni a tankönyvet. Abban előfordulnak néhol bizonyítás nélkül is szerkesztése és számítási eljárások, részben pontosak, részben csak közelítések. Ez utóbbiak megvizsgálása messzire vezetett volna, erre nem térhettünk ki, azonban a pontos eljárások bizonyítását a lehetőség szerint megadtuk.
A jegyzet jobb megértése céljából ajánlatos as eljárásokat szemléltetni, a képsikrendszert, a legegyszerűbb modelleket el készíteni /vannak olyanok is, amelyek már készen a rendelkezésünkre állnak: kocka, gyufásdoboz, kalapácsfej/. A szerkesztéseket rajzoljuk le, azonban ne csak a vonalak egyszerű utánarajzolására törekedjünk, hanem igyekezzünk megérteni az ábrák, felépítését, a vonalak keletkezésének sorrendjét is. Hasznos, ha az ábrázolt tárgyakat esetleg másfajta beállitásban rajzoljuk fel, mint ahogy a jegyzetben szerepelnek.
A jegyzet nem törekszik az ábrázoló geometria rendszeres felépítésére, inkább egy-egy kiragadott példán mutatja be a legfontosabb módszereket és ezek alkalmazását. Ha sikerül a kartársak érdeklődését felkölteni e szép tudomány iránt, célunkat elértük. A mélyebb érdeklődésü olvasónak ajánljuk a középiskola. A tankönyveket, továbbá Dr. Zigány F.: Ábrázoló geometria c. a közelmúltban megjelent egyetemi kézikönyvet.
Vissza