Előszó
Napjainkban nehezen lehetne még egy olyan ipari tevékenységet találni, amely olyan sok - részben egymásnak ellentmondó jellegű - hatásnak lenne kitéve, mint az ennek a kötetnek a címében szereplő...
Tovább
Előszó
Napjainkban nehezen lehetne még egy olyan ipari tevékenységet találni, amely olyan sok - részben egymásnak ellentmondó jellegű - hatásnak lenne kitéve, mint az ennek a kötetnek a címében szereplő logisztika. A legkülönbözőbb ágazatokhoz tartozó vállalatok igyekeznek mindent megtenni annak érdekében, hogy a termelőhelyektől a fogyasztóig terjedő anyagáramlást a lehetséges optimumot megközelítő módon alakítsák ki.
Ha ennek okait kutatjuk, eljutunk ahhoz a felismeréshez, hogy az európai országok belföldi és nemzetközi árucseréjében napjainkban egyre inkább érzékelhető strukturális változások jelentkeznek. A tömegáruk forgalma csökken. A fogyasztói igények és viselkedések a korábbiaktól eltérően alakulnak. Jellemzővé vált a sorozatnagyságok csökkenése és a termékek differenciálódása. Megszűnőben van a beszerzési és az értékesítési piacok "statikus" jellege. A költségek csökkentésére törekvés a raktárkészletek redukálására és általában a raktárak számának csökkentésére késztet, aminek következtében növekszik az áruáramok intenzitása.
Az anyagáramlás már évek óta az ipari racionalizálási programok súlypontjában van. Növekednek az igények minden gazdasági szférában a felmerülő ellátási problémák komplex megoldása iránt. Nem csupán a termékek minőségének megőrzése van előtérben, hanem az anyagköltségek csökkentése is, az eljutási idők minimalizálásával és az anyagkészletek leépítésével összekapcsolva.
A kis sorozatnagyságban előállított nagyobb termékválaszték és az akár az ad hoc jelleggel jelentkező igényekhez is alkalmazkodó termelés komoly követelményeket támaszt a szállítási rendszerek nagyfokú rugalmassága, költségeinek optimalizálása, és tervszerű működése iránt, egyúttal elengedhetetlenné téve a termékek feladói, továbbítói és fogadói közötti integrált információrendszerek létrehozását és zavarmentes üzemelését is.
Az ezeket és a velük összefüggő kérdéseket átfogó logisztika az utóbbi két évtizedben minden fejlett országban előtérbe került, és az ezzel kapcsolatos ismeretek, tapasztalatok egyre szélesebb körben terjednek.
Az ismeretek terjedését ma már Magyarországon is - más országokhoz hasonlóan - több tudományos és szakmai egyesület segíti elő, erre szakosodott szaklapok, különböző időszaki kiadványok jelennek meg, és a logisztika szerteágazó ismeretanyagának egyes részeit különböző szempontok alapján feldolgozó szakkönyvek is állnak rendelkezésre.
Vissza