Előszó
A gazdasági életben az egyes vállalatok, vállalkozások, sőt egész nemzetgazdaságok hosszú, folyamatos fejlődési utat járnak be. Ennek során különböző kihívásokkal kerülnek szembe, amelyekre megfelelő választ kell adniuk.
A helyes válasz minden korban létfontosságú a fennmaradás, a továbblépés szempontjából. Ma a piaci verseny korát éljük, ahol az ár, a minőség, a szolgáltatások jelentik a legfontosabb versenytényezőket.
Hosszú távon azonban csak az tud fennmaradni, aki képes mindezeket hatékonyan biztosítani.
A logisztikai szemléletmód lehetőséget ad arra, hogy ezt a hatékonyságot összrend-szer (vállalat, intézmény, hivatal, stb.) szintjén érjük el.
A logisztikai szemléletmód elterjesztését szolgálja ez a tananyag is, elsősorban a témával ismerkedni, tanulni vágyók számára.
A könyv első változata 1995-ben jelent meg. A gazdaságban - és ezen belül a logisztikában - azóta jelentős változások zajlottak le. Erre az időszakra esett a régi, szocialista gazdaság és kapcsolatrendszerének összeomlása, egy mély válság, majd a megerősödés. Az ország csatlakozott a NATO-hoz és az Európai Unióhoz.
Megjelentek a nemzetközi vállalatok, meghonosítva nemcsak fejlett gyártási, hanem logisztikai megoldásokat is. A logisztikai központok hazai valósággá váltak.
Ma már vállalataink szerves részét képezik a fejlett világnak. Ennek következménye, hogy az anyag- és információs kapcsolatok erősek. A nemzetközi munkamegosztásból adódóan sok esetben a logisztika vezérli a termelő tevékenységet is.
Az oktatásban is jelentős változások történtek. Megkezdődött az OKJ szerinti szakmák közép- és felsőfokú oktatása. A Veszprémi Egyetemen megalapítottuk az egyetemi szintű műszaki menedzser képzést, amit több más egyetem és főiskola is elindított.
A kutatóhelyeken és doktori iskolákban megkezdődött a kutatás, megjelentek a hazai szaklapok. A Magyar Tudományos Akadémián Logisztikai Albizottság alakult. Tanfolyamok és konferenciák jelzik a szakmai érdeklődést.
Ezen kiadás kapcsán a legelső változás, amit az Olvasó észrevehet az, hogy a könyv gyakorlatiasabb lett. Bár az alapvető cél továbbra is az elvek megismertetése, nem lehet eltekinteni az oktatással szembeni azon elvárásoktól sem, hogy ne csak használható tudást, hanem konkrét ismereteket is adjon. Ez némileg rontott a logikai tisztaságon, azonban szélesebb körű felhasználást tesz lehetővé. (Például tanfolyamok, OKJ képzés.)
Szerencsére ma már nálunk is sok kitűnő, magyar nyelvű forrás hozzáférhető. A könyv nem kíván versenyezni azokkal a hazai piacon hozzáférhető könyvekkel és kiadványokkal, amelyek a logisztikai rendszerek részeit, vagy egészét mutatják be a napi használat szintjén. A cél továbbra is az alapvető összefüggések megértetése, a lényeg kiemelése, a tárgykör megszerettetése. Emiatt a gyakorlati példák is inkább illusztrációnak tekintendők.
A könyv felépítése is logisztikai szemléletmódot tükröz. Az első fejezet egy integrált szemléletű bevezetést tartalmaz. Ezután az egyes funkcionális részek bemutatása következik. A befejező rész ismét integrált szemléletben mutatja be a logisztikai rendszerek felépítését.
Vissza