Előszó
Jegyzetünk a felsőfokú rendvédelmi szakma művelésében fontos szerepet játszó logikai ismeretek egy nélkülözhetetlen részét, a modern logika állításkalkulusát tartalmazza, és annak elsajátításához nyújt segítséget.
A logikai ismereteknek a tréningszerű gyakorlása jól hasznosul a mindennapi gondolkodásban és a szakma művelésében is.
A jegyzet ismeretanyagának aktív elsajátítása hozzájárul:
- a módszeres, következetes gondolkodás igényének és készségének megerősítéséhez,
- a logika tudomány által kidolgozott sajátos gondolkodási technika és szemléletmód megismeréséhez és elsajátításához,
- néhány alapvető logikai művelet alkalmazásának készségszintű begyakorlásához,
- a nemzetközileg használt logikai jelrendszer megismeréséhez,
- a rendvédelmi munkában a logikailag helyes eljárások, módszerek alkalmazásának a szorgalmazásához.
A JEGYZET SZERKEZETE
A jegyzet szövege három egymással szorosan összefüggő részből áll.
A Bevezetés és az első fejezetek a problémák sajátos logikai megközelítési módjával (például a formalizálás és a szimbólumok használata) ismertetnek meg, a további fejezetek az állításkalkulus alapműveleteit és a közöttük fennálló összefüggéseket mutatják be és segítik ezek begyakorlását. Végül a Függelék az állításkalkulusról tartalmaz néhány kiegészítő ismeretet, és a fejezetek alá be nem sorolható, ugyanakkor érdekes vagy szórakoztató feladatokat közöl.
A logikai témák bemutatásakor alapvetően nem elméleti levezetésekből, hanem rendre gyakorlatias helyzetekből (alkalmazás) indulunk ki. A bevezető esetleírások a mindenkori téma tárgyalásában tehát fontos szerepet játszanak: ezek alapos megfigyelése és átgondolása nagy mértékben megkönnyíti a téma megértését, így azok felületes átugrása megnehezíti a tanulást.
Jegyzetünk - többek között - logikai műveletekkel, formulákkal, jelekkel ismertet meg. A műveletek nevét, „tartalmát", jelét természetesen jól meg kell jegyezni, ugyanis a további mondanivaló kifejtésében azok már ismert eszközként fontos összefüggésekben rendszeresen szerepelnek.
Vissza