Előszó
Múzeumunk állandó kiállításon is látható, legelső gyűjteményei műgyűjtők és művészek hagyatékaként kerültek hozzánk (Váczy Péter-, Kovács Margit-, Borsos Miklós- gyűjtemények, Kéry Ilona-...
Tovább
Előszó
Múzeumunk állandó kiállításon is látható, legelső gyűjteményei műgyűjtők és művészek hagyatékaként kerültek hozzánk (Váczy Péter-, Kovács Margit-, Borsos Miklós- gyűjtemények, Kéry Ilona- hagyaték). Mellettük jött létre a múzeum szakmai munkája eredményeként a folyamatosan bővülő és országszerte elismert kortárs képzőművészeti gyűjtemény. Az idei évben két nagyhírű magángyűjtemény színvonalas modern magyar műalkotásaival gyarapodtunk (a Vasilescu- és a Radnai-gyűjtemény), így a Városi Művészeti Múzeum mára az ország egyik legjelentősebb XX. századi és kortárs vidéki műgyűjteményét mondhatja magáénak.
Érthető, hogy számunkra a kezdetektől elengedhetetlenül fontos, és a hagyományápolás szerves része a jó kapcsolat a műgyűjtőkkel és remekműveik kiállításainkon való bemutatása.
A Gaudens Pedit-gyűjtemény győri bemutatási lehetőségét az első pillanattól nagy örömmel fogadtuk. Szigorú mércével válogatott anyaga szervesen kapcsolható az időszaki kiállítási koncepciónkhoz és kortárs művészeti gyűjteményünk magyar anyagához.
A Gaudens Pedit-gyűjtemény a mai magyar művészet mára klasszikussá vált művészeire koncentrál és a lehetőségekhez mérten teljességre törekszik.
A gyűjtő nyitott, érzékeny, értő és határozott látásmóddal rendelkezik, mindemellett kellőképpen elfogulatlan, kitartó és szigorúan következetes. A Gaudens Pedit-gyűjtemény különleges értékét növeli, hogy tulajdonosa ausztriai üzletember, aki a 80-as években került kapcsolatba a magyar művészettel, s saját személyes tapasztalatai és élményei hatására vált a magyar művészet szenvedélyes gyűjtőjévé. Gyűjteménye legkorábbi darabjai az első budapesti műteremlátogatástól datálódnak. A gyűjtőkör megfontolt bővítése eredményeként, a műveken keresztül a magyar neoavantgárd művészet klasszikussá vált mestereinek 80-as évekre jellemző munkásságától követjük nyomon a fontosabb hazai művészeti törekvéseket és a gyűjteményben szereplő művészek legújabb alkotói periódusait.
Az Élő klasszikusok című kiállítás különlegessége, hogy a kiválasztott magyar művészek munkáit a gyűjteményben található osztrák művekkel állítja párhuzamba.
A tágabb kontextus alkalmat teremt a művészek munkásságának széles körben való megismertetésén túl a művek közös és eltérő jegyeinek közvetlen tanulmányozására, az alkotók személyiségén túlmutató sajátosságok elemzésére, azonos szempontok szerinti értékelésére, a gyűjtemény európai jelentőségének felmérésére.
A kiállítás tervezett közép-európai vándoroltatása és a fogadó országok kortárs művészeti alkotásaival való bővítése ezt a szándékot erősíti és izgalmas szellemi kalandot kínál gyűjtőnek, művésznek, műkritikusnak és a nagyközönségnek egyaránt. Fogadják szeretettel!
Vissza