Előszó
Ennek a könyvnek a megírására nemcsak az a gondolat indított, hogy a magyar Liszt-életrajz hiányát pótoljam, hanem főleg az a gondolat, hogy kimutassam, amit a külföldiek tagadni szeretnek, itthon...
Tovább
Előszó
Ennek a könyvnek a megírására nemcsak az a gondolat indított, hogy a magyar Liszt-életrajz hiányát pótoljam, hanem főleg az a gondolat, hogy kimutassam, amit a külföldiek tagadni szeretnek, itthon könnyelmű tudatlanságból nem egyszer kétségbe vonnak: Liszt Ferenc magyarságát. Bizonyítani akarom művemben, hogy Liszt nem csupán szülöttje volt hazánknak, hanem büszkén mindig magyarnak is vallotta magát.
Születése helyét és származását a sors jelölte ki, magyarságának mindenkori tanúságtétele azonban, egy külföldön, idegenek között eltöltött hosszú élet folyamán, a saját legbensőbb lényének az akarata, fajának és vérének kifejezése volt.
Könyvem megírására adatgyűjtő, hosszú éveken át készültem. Az adatokat régi újságok, magánlevelezések, szóbeli közlések, emlékezések szolgáltatták. Segítségemre volt: Batka János, Blaskovich Miklósné, Göllerich Ágoston, Hampel Józsefné, Hohenlohe Mária hercegnő, Helbigné, Kern Aurél, Mihalovich Ödön, Reusz Eduard, Stradal Ágoston, Schmalhausen Lina, gr. Teleki Jánosné, Thomán István, Végh János, Wagner Richardné. Köszönetet mondok valamennyinek.
Feledésbe merült utakon jártam, és ha sikerült a magyarság megcsonkított országából elvezetni olvasóimat a magyarság megcsonkíthatatlan szellemi birodalmába, úgy talán nem végeztem hiábavaló munkát.
Vissza