Előszó
AJÁNLÁSKÉNT
Voltaképpen két kiadványt tart kézben az olvasó - egyetlen keretbe foglalva. Az elsó' rész a Lisszaboni Szerződés gyakorlati következményeire igyekszik példák sorával is rámutatni. A második forgatható önállóan is, de tekinthető az előbbieket illusztráló szöveg- és idézetgyűjteménynek is - lesznek is erre utaló sorszámozások a szövegen belül -, midőn közvetlenül az aláírt szerződésből gyűjt ki és csoportosít tematikusait összetartozó részeket. (Itt jegyezzük meg, hogy a Szerződések konszolidált szövege megtalálható a Külügyminisztérium honlapján, az Európai Unió - Dokumentumok menüpont alatt.)
Mindkét esetben célunk annak megmutatása, hogy a hatályba lépésre váró új szerződés - miként az EU egésze is -, a 2004-es taggá válás után immár Magyarország számára sem „külpolitika", hanem olyasmi, ami a magyarok mindennapi életét is érinti, befolyásolja, szabályozza. Magyarország egy olyan közösségnek lett 2004 májusában része, amely ma már szinte minden politikaterületen megjelenik, és amelynek tevékenységei sok esetben közel olyan jelentős hatással vannak jogi, gazdasági, és sok szempontból politikai életünkre, valamint igazából mindennapjainkra is, mint hazai politikai, gazdasági, társadalmi döntéseink és eseményeink.
Igaz ez arra a szerződésre is, amit az EU állam- és kormányfői 2007. december 13-án Lisszabonban láttak el kézjegyükkel. Az Unió régóta szükséges alapvető intézményi reformját, hatékonyabbá és demokratikusabbá tételét, az uniós politikák korszerűsítését tartalmazó Lisszaboni Szerződés, születését - miért is akarnánk úgy tenni, mintha ilyesmi nem történt volna - egyfelől kissé beárnyékolja közvetlen elődjének, a 2004-es „ Alkotmány szerződés"-nek a közismert kudarca. Éppen ezért számít önmagában is sikernek, hogy az Alkotmány szerződést elvető holland és francia népszavazások után mintegy két évvel, az EU vezetőinek sikerült tető alá hozniuk egy újabb - remélhetőleg már végleges - megállapodást. Az új Szerződés egyfelől igyekezett figyelembe venni az Alkotmányszerződés kapcsán megfogalmazott aggályokat, amelyek sokak szemében túlságosan is egy európai szuperállam képét idézték, s formájában is követi az eddigi módosító szerződések jellegét. Másfelől viszont az Unió jövőbeli működése szempontjából oly fontos tartalmi újítások leglényegesebb elemei a 2007-es szerződésbe is átkerültek, nem egy esetben továbbiakkal is kiegészülve.
Vissza