1.062.077

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Lissák Kálmán 1908-1982

Emlékek, riportok


A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet a könyvből:
"..köszönetet mondok a Debreceni Orvostudományi Egyetem rektorának és Tanácsának a lehetőségért, hogy megemlékezhetem kedves, felejthetetlen mesteremről, atyai jóbarátomról,... Tovább

Előszó

Részlet a könyvből:
"..köszönetet mondok a Debreceni Orvostudományi Egyetem rektorának és Tanácsának a lehetőségért, hogy megemlékezhetem kedves, felejthetetlen mesteremről, atyai jóbarátomról, Went István professzorról, akihez a legszebb legeredményesebb fiatal éveim emlékei kötnek. Tudományos életünkben példaadó önzetlenséggel, atyai és baráti szerető gondosságal egyengette utamat a tudományos pályán.
1930-ban mint orvostanhallgató a Budapesti Egyetem Kórélettani és Bakteriológiai Intézetébe kerültem, melynek igazgatója Preisz Hugó volt. Az intézetben Went István volt első mentorom, aki széleskörű tudásának szuggesztív erejével elhatározásomat véglegesen az elméleti pálya választása felé fordította. Went Istvánt 1932-ben nevezték ki a Debreceni Orvostudományi Egyetem Élettani és Kórélettani Intézetbe professzornak. Az akkori igen nehéz idők takarékossági intézkedései miatt vonta össze a minisztérium a két tantárgyat egy vezetés alá. Orvosi diplomám megszerzése után 1933-ban Debrecenbe mentem Went professzor mellé, mint díjtalan gyakornok. Bodnár dékán úr minden elsején személyesen adott át 90 pengőt, szigorúan figyelmeztetve, hogy szedjem össze magamat, hogy ezt a támogatást továbbra is kiérdemelhessem.
Went István bölcs irányítása világította meg pályám kezdetét. Gondos tervet dolgoztunk ki Went professzorral arra, hogy az akkor lehetséges legkiemelkedőbb intézetekben szélesítsem fiziológiai ismereteimet. Így kerültem 1935-ben belföldi kutató ösztöndíjjal Loewi Ottó mellé a grázi intézetbe, ahol a humorális ingerületáttevődés problémáival foglalkoztam, majd az 1936-37. években a berlini Collegium Hungaricum ösztöndíjával az ottani élettani intézetbe, Trendelenburg mellé, ahol elsősorban központi idegrendszeri kutatási, experimentális műtéti eljárásokat sajátítottam el. 1937 szeptemberétől a Rockeffeler-alapítvány ösztöndíjával Bostonba, a Harvard Egyetem Élettani Intézetébe Walter Bradford Cannon mellé kerültem, ahol 1939 júliusáig a humorális ingerületátvitel és a neuroendokrin szabályozás problémáján dolgoztam." Vissza

Tartalom

Lissák Kálmán:
Megemlékezés Went Istvánról 5
Martin Jánosné, Piribauer Katalin:
Debrecenből jöttünk 8
Bauer Miklós:
Sztoikus filozófus volt 11
Studinger Ferenc
A Studinger dinasztia 15
Tigyi András
A köldökzsinórról levágva... 19
Molnár János:
Megértő közelségben 22
Tekeres Miklós:
Nincs öreg Lissák Kálmán... 24
Ángyán Lajos:
Mit tanultam Lissák Kálmántól? 28
Fendler Kornél
Egy bölcs emberről 31
Frenkl Róbert:
Sportélettani történetek 35
Lénárd László:
A nagy előd székében 38
Pári Józsefné:
A fényképeket megőriztem 43
Szalai István:
A sport-mecénás 46
Hartmann Géza:
Emlékmorzsák... 48
Kellényi Lóránd:
„Ilyen főnök nem volt, nincs és nem is lesz!" 51
Molnár Péter:
Emberségből példát... 54
Keszthelyi Zsuzsanna:
A „nagy generáció" után 58
Fekete Mátyás:
A Lissák-iskoláról egy laboratóriumi főorvos szemével 61
Tamásy Vera:
Az iskolateremtő 63
Gál György:
Magyarázkodik a szerkesztő 66
Hallama Erzsébet:
Beszélgetés Lissák Kálmánnal 69
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem