Előszó
A licenciák vásárlására irányuló törekvés ma még nem mondható általánosnak. A fejlesztési feladatok többségét saját erőből akarjuk megoldani, akkor is, ha a célkitűzés másutt már többszörösen megoldott, jóllehet erőforrásaink nem teszik lehetővé, hogy széles skálán fejlesszünk. A műszaki fejlesztés ismeretszerzési forrásai közül a licencia és know-how vétel csaknem két évtizeden át a ritkaságok körébe tartozott. E fejlesztési formának elterjedését akadályozta és még gyakran ma is megnehezíti, hogy a hasznosítás gyakorlata nem eléggé kiforrott.
Az utóbbi időben a fejlődés ezen a téren is megindult. Bebizonyosodott, hogy a műszaki fejlesztés ezen keresztül is rövid idő alatt felgyorsítható, ezen az úton is segíthetjük felszámolni a fejlettebb országoktól való gazdasági elmaradásunkat. Hazánk iparában a munka termelékenysége és gazdaságossága pl. jelenleg csak alig 50%-át éri el a Szovjetunió, Anglia vagy Franciaország színvonalának. Az Amerikai Egyesült Államokhoz képest a színvonal még kedvezőtlenebb, mintegy 25%-os.
Az arányok jól mutatják a műszaki fejlesztési feladatok nagyságát. Az elmúlt években hazánk viszonylag kismértékben vett részt az idegen információforrások kimerítésében, a nemzetközi licencia és know-how forgalomban, ami pedig ebben az időszakban a fejlett országok körében egyre inkább fokozódott. Ma már a központi szervek is egyre inkább szorgalmazzák, hogy a fejlesztéssel kapcsolatos új döntések meghozatalánál vegyék számításba a külföldi műszaki ismeretek megszerzésinek lehetőségét is. Licencia vásárlás esetén ugyanis mentesülünk a kísérletek kockázata és a kivitelezés költségei alól, időt nyerünk és át tudunk ugrani olyan fejlődési fokozatokat, amelyeken az átvett új termék, eljárás kidolgozói már szükségszerűen túlmentek.
A licencia forgalom élénkülését a vállalati önállóság növekedése, a pénzügyi feltételek változása, a piac szerepének helyes megítélése hozta magával, amit ösztönzött a közgazdasági szabályozó rendszer is. Az elért eredmények ellenére a legfőbb hiányosság az, hogy a vállalatok még mindig nem élnek kellően a műszaki ismeretek megszerzésének lehetőségével, a műszaki fejlesztési alap viszonylag kis hányadát fordítják licenciák vásárlására.
A IV. ötéves terv időszakában ezért pl. a kohó- és gépipar területén el kívánják érni, hogy a I vállalatoknál képződő műszaki fejlesztési alapnak átlagosan 20-30%-át fordítsák licenciák megszerzésére. Ennek elérése érdekében határozottabb távlati tervezést, a műszaki fejlesztés szempontjait is magába foglaló vállalati stratégiát, fejlesztési koncepciókat kell kialakítani. Ma még azonban kevesebb licenciát, know-how-t vásárolunk, mint amennyit az ország jelenlegi fejlettségi állapota indokolna. A felszabadulás óta eltelt közel három évtizedben a rendkívül gyors gazdasági növekedés döntően az extenzív fejlesztés útján ment végbe.
A foglalkoztatottak számának és a termelőalapoknak viszonylag gyors növekedése nem járt együtt a termelékenység és a technikai színvonal megfelelő emelkedésével, a termelő kapacitások hatékony kihasználásával. Nőtt a termelés eszközigényessége, a műszaki fejlődés nem volt kielégítő, lassan bontakozott ki a műszakilag új megoldások gazdasági hatása, nemzetközi összehasonlításban is alacsonyabb ütemben emelkedett a munka termelékenysége. Ennek következtében sem jutott elegendő erő a nem termelő területek és az infrastruktúra fejlesztésére. Fejlődésünk jelenlegi fokán (részben a munkaerő tartalékok csökkenése, részben a technikai fejlődés követelményei, valamint a nem termelő tevékenységek iránt növekvő társadalmi :g4nyek miatt) mindinkább szükségessé válik, hogy következetesen rátérjünk az intenzív irányú fejlődésre. A gazdálkodás extenzív-intenzív váltásának időszakában különösen a vállalatok vezetői előtt jelentkezik elsődleges feladatként, hogy érvényesítsük a műszaki fejlesztés gyorsításának szempontjait. Ezen primer jellegű feladatnak meg kell fogalmazódnia a vállalati stratégia kialakításakor is. Ma már a döntésben illetékesek felismerték a licenciák fejlődésünket gyorsító hatását. Miért nem élünk akkor jobban e lehetőséggel? A válasz nem egyszerű, mert a licenciák fokozott alkalmazása nemcsak elhatározás kérdése.
Vissza