Előszó
A KÉTSZÁZÉVES ORSZÁGOS LEVÉLTÁR*
Kétszáz évvel ezelőtt, 1756-ban alakult meg Magyarországon az ország levéltára. A mai Magyar Országos Levéltár a maga történeti elődének tartja ezt a levéltárat,...
Tovább
Előszó
A KÉTSZÁZÉVES ORSZÁGOS LEVÉLTÁR*
Kétszáz évvel ezelőtt, 1756-ban alakult meg Magyarországon az ország levéltára. A mai Magyar Országos Levéltár a maga történeti elődének tartja ezt a levéltárat, a saját születése időpontjának tekinti ezt a dátumot.
Igáz ugyan, hogy a mai Magyar Országos Levéltár, amikor 1874/75-ben megszervezték, formailag új intézmény lett. Keretében több, addig különálló levéltárat egyesítettek, amelyeknek korábbi önállósága ezáltal megszűnt. Az ország 1756-ban alakult levéltára, amelyet ettől kezdve, hogy az új intézménytől megkülönböztessék, régi országos levéltárnak is neveztek, formailag csak egyike volt azoknak az ekkor megszűnt levéltáraknak, amelyeket Magyar Országos Levéltár néven új szervezeti formában vontak össze. Az új intézmény nemcsak a régi országos levéltárnak lett az utóda, hanem mindazoknak az egyéb levéltáraknak is, amelyeket azzal együtt átvett. Formailag tehát mindezeket a levéltárakat a maga történeti elődeinek tarthatná. Mégis csak a régi országos levéltárat tekinti annak.
Ha ugyanis nem a formát nézzük, hanem a lényeget, nagy különbséget látunk a régi országos levéltár és ama egyéb levéltárak között, amelyek vele együtt közösen kerültek az új Országos Levéltárba. A régi országos levéltár volt — és egyedül ő volt — 1875 előtt az a levéltár, amelynek a rendeltetése — természetesen más társadalmi és történeti viszonyok között, s azoknak megfelelően más módon — alapjában véve az volt, ami az új Országos Levéltáré lett.
Azok az egyéb levéltárak, amelyeket az új Országos Levéltár 1875-ben a régi országos levéltárral együtt átvett, mind valamely — részben már megszűnt, részben még működő — kormányhatóságnak vagy felsőbíróságnak a levéltárai, illetve többé-kevésbé bővült irattárai voltak. Alapjellegüket annak a kormányhatóságnak vagy felsőbíróságnak a működési ideje, tárgyi és területi hatásköre határozta meg, amelynek a működése során létrejöttek. Bár e kormányhatóságok és felsőbíróságok hatásköre és annak megfelelően a levéltáraikban őrzött iratanyag bizonyos fokig országos jellegű volt — éppen ezért kerültek e levéltárak 1875-ben az új Országos Levéltárba —, e jelleg ugyanakkor — vagy időben, vagy tárgyi-lag, vagy területileg, olykor mindhárom vonatkozásban — minden esetben korlátozott volt. Nem az egész országra, annak egész múltjára, egész
* A Magyar Országos Levéltár 200 éves fennállása alkalmából rendezett ünnepi ülésszak 1956. június 12-i megnyitóülésén tartott előadás.
Vissza