Előszó
Kiadványunk a "Helyismereti kutatók kézikönyvei" cimü sorozat ujabb kötete. Az első kötet - amely a muzeumokat ismerteti - 1975-ben jelent meg. E kötettel azoknak a helytörténeti kutatóknak óhajtunk segítséget nyújtani, akik levéltárakban kivánnak kutatást végezni.
A helytörténeti kutatók többsége eddig elsősorban a könyvtárakban levő sajtóanyagot és a muzeumokban őrzött tárgyi emlékeket tekintette a helytörténetirás elsődleges forrásanyagának. A levéltárakban található nem kevésbé becses irásos forrásanyagot aránylag kevesen használták. Ennek oka, hogy a levéltári intézményekről, azok anyagáról, a levéltári kutatás lehetőségéről, módjáról eddig aránylag kevés ismertetés jelent meg. A megjelent különféle kiadványok (fondjegyzékek, leltárak, repertóriumok) pedig olyan kis példányszámban készültek, hogy azok csak a levéltári szakemberek tájékoztatását szolgálták. A helytörténeti kutatók többsége e kiadványokhoz nem jutott hozzá, sőt tudomást sem szerzett róluk.
Kiadványunkat elsősorban a levéltárak által készitett és kiadott fondjegyzékek, levéltári leltárak, repertóriumok, ismertető leltárak, levéltári utmutatók anyagának felhasználásával készítettük. Mivel azonban a régebben készült kiadványok adatai az idők folyamán megváltoztak, kiegészitésképpen felhasználtuk a levéltári szakfolyóiratokban közölt ujabb ismertetéseket, a levéltárak működéséről szóló jelentéseket, különféle adatközléseket és a levéltárak irányitásával kapcsolatos egyéb hivatalos iratokat is.4 Forrásanyagként használtuk továbbá a Levéltárak Ügyviteli Szabályzatát, a levéltári kutatással kapcsolatos miniszteri rendelkezéseket, a Levéltári Igazgatóság által 1976-ban kiadott angol nyelvű levéltári utmutatót, amelyet a levéltárigazgatók közreműködésével Balázs Péter állított össze, valamint a Bogdán István és Horváth Jánosné által készitett "A magyar levéltári kiadványok bibliográfiája 1945-1974" cimü kiadványt. A kiadványok készitőinek, valamint azoknak, akik kiadványunk összeállítását ujabb adatközléssel segítették, ezúton is köszömetet mondunk.
Kiadványunk összeállítását, a hiteles és a lehetőség szerinti pontos adatközlést az a körülmény is segítette, hogy a szerző két évtizedig az Országos Levéltárban, majd ezt követően a Kulturális Minisztérium Levéltári Igazgatóságán dolgozott, ahol egyfelől maga is részt vett levéltári leltárak, utmutatók készítésében, másfelől, mint a közművelődési ügyek referense, segítette és figyelemmel kisérte a levéltárakban végzett helytörténeti kutatásokat.
Kötetünk adattári részének szerkezete a magyar levéltári hálózat jelenlegi szervezeti felépítéséhez igazodik. Az első fejezetben az általános gyűjtőkörű levéltárak, a másodikban a pártarchivumok, a harmadikban a szaklevéltárak adatait ismertetjük. A fejezetek előtt rövid áttekintést adunk a legfontosabb általános tudnivalókról.
Vissza