Előszó
Ötödik osztályban már tanultunk a jelről és a jelentésről. Nézz utána a szavak világáról szóló fejezetben, mi szó, mi nem szó! A munkafüzetben pedig arra találsz sok példát, mi mindennek van jelentése. Keresd ki a toldalékok közül a jelet! Mi az?
Miután mindennek alaposan utánanéztél, megállapíthatjuk, hogy a jel szó - amely a toldalékok egyik fajtája (asztal + o + k, jo + bb) - többjelentésű. A másik jel szó értelmező szótárunk szerint egészen más. Most ennek járunk utána. Mindenütt jelek vesznek körül bennünket; veszélytől óvnak, felhívják vala- mire a figyelmünket, tájékoztatnak, eligazítanak. Az ébresztőóra csörög: felkelés. A villamos „csenget egy picit": beszállás vagy vége az utazásnak. Az iskolai csengőszóra az óra elkezdődik vagy befejeződik. Harangoznak: dél van. Vijjogva száguld a mentőautó: valaki sürgős segítségre szorul. Ismerjük kedvenc műsorunk szignálját, együttesünk emblémáját, tudjuk, melyik újságnak milyen a címlapja, melyik sportegyesületnek milyen színű és formájú a zászlaja, gond nélkül felsoroljuk az országokat az autókon látható felségjelek, kis zászlók alapján. Tudunk tájékozódni a térképen, nem tévedünk el az erdőben, biztonsággal közlekedünk, mert jelek segítenek.
Ahogy bizonyos jelekre már az ősember is felfigyelt. Saját kárán, saját tapasztalata alapján tanulhatta meg, mi jelent a környezetében jót, mi hoz veszélyt, amitől óvakodni kell. „Olvasott" az állatok lábnyomaiból, a növények alakjából, színéből, a nap járásából, később füstből, tollakból, ruházatból, gesztusokból. Miután jól megjegyezte az ismétlődő és mindig ugyanazt az „üzenetet" hordozó jeleket, maga is alkotott hasonlókat. így róla is tudhatták mások, hogy barát vagy ellenség közeleg-e. Mondd el, hogyan képzeled!
Finnugor elődeinknél például az volt a szokás, hogy olyan jeleket véstek vagy rajzoltak kezdetleges ajtóikra, amelyek - hitük szerint - elriasztották az ártó szellemeket. Később ugyanezért „óvó neveket" adtak a gyermekeiknek: Nemvagy, Nincsitt, Nemő, Haláli és hasonlókat, mert abban bíztak, hogy aki „nincs itt", azt baj sem érheti.
Vissza