Előszó
Ma már nemcsak a népművelés, hanem kulturális életünk, egész területén is elfogadott elv, hogy új, szocialista kultúránk egyik gyökere a népművészet. Az elméleti igazság gyakorlatát mutatják a...
Tovább
Előszó
Ma már nemcsak a népművelés, hanem kulturális életünk, egész területén is elfogadott elv, hogy új, szocialista kultúránk egyik gyökere a népművészet. Az elméleti igazság gyakorlatát mutatják a művészeti mozgalom különböző ágai, a tánccsoportok, énekkarok, gyermekjáték-csoportok, a kultúrházak élete, a népművészek: fazekasok, faragók, hímzőasszonyok megbecsülése. Nem bízhatjuk azonban csak a véletlenre, hogy kik és hogyan segítik a népművészet ápolását, vagy milyen életlehetőséget talál ez a gyökér magától új életünk talajában. A hagyományozódás természetes folyamatát mai, modern életünk keretei között a tudatos és tervszerű cselekvés egészíti ki. Nem várhatjuk csak a tudománytól, hogy egyedül lássa el a ma még sok helyen élő népművészeti értékek összeírását. A hagyomány átadás és az ehhez szükséges anyaggyűjtés, válogatás munkáját társadalmilag szélesebb körűvé, egyben tudatosabbá és tervszerűbbé is tehetjük. A népművelés tervszerűsítésének munkájában nyújt segítséget a szakköri mozgalom, amely rendszeres elméleti önképzéssel kapcsolja össze a gyakorlati ismeretek elsajátítását. (Az iskolák,, kultúrházak különböző technikai és művészeti szakkörei.)
A művészeti szakkörök sorában a néprajzi-népművészeti és a díszítőművészeti szakkörök célja is kettős: a hagyomány átadás tudatosítása és a múlt értékeinek hasznosítása. E cél megvalósítását kívánja elősegíteni könyvünk, gyakorlati útmutatót adva a különböző néprajzi-népművészeti és díszítőművészeti szakkörvezetők kezébe.
A különböző díszítőművészeti: faragó, hímző stb. szakkörök célja, hogy népünk díszítőművészeti alkotásait, az alkotások jellemző sajátosságait megismertesse. Az ismeretszerzésen túl azonban eljuthat a szakkör tagja a művészet gyakorlati elsajátításáig, képessége szerinti mértékben alkotóvá válhat. A körök egyik lényeges feladata, megtanítani a jövő nemzedékét, hogy ne csak múzeumi különlegességet lásson népünk alkotó, díszítő kedvének bizonyítékaiban, hanem arra is rámutatni, hogy népművészetünk elemei mindennapi életünk környezetünk, otthonunk szépítésére is szolgálhatnak.
Vissza