Előszó
E példatár a Szűcs Miklós adjunktus által összeállított ,,Kidolgozott példák lengéstanból" c. jegyzet kiegészítésére készült, így nem tartalmaz olyan példát amelynek részletes megoldása ott...
Tovább
Előszó
E példatár a Szűcs Miklós adjunktus által összeállított ,,Kidolgozott példák lengéstanból" c. jegyzet kiegészítésére készült, így nem tartalmaz olyan példát amelynek részletes megoldása ott megtalálható.
A példák többségénél csak az eredmények közlésére szorítkozom, de még azoknál a feladatoknál is, ahol a "megoldást" ismertetem, csupán annak menetére adok utmutatást a részletszámitások mellőzésével. Ilyen módon szeretném a hallgatókat a tananyag önálló alkalmazására nevelni. A közölt végeredmények alapján a diák ellenőrizheti számításainak helyességét.
E példatár számos feladat eredményét diagram formájában is közli. Ezzel a szemléltetéssel a ,,müszaki érzék11 fejlesztése volt a célom. Az ilyen ábrákat az EMG-666 tipusu számológéppel egybekapcsolt VIDEOTON plotter rajzolta a megfelelő program alapján.
Több példa olyan kérdéseket is tárgyal (pl. rezgésmérés, kísérleti módszerek, modellalkotás, különleges lengőrendszerek stb.), amelyeknek ismertetésére a szűkre szabott oktatási keretek között nincs lehetőségünk, de a mérnöki gyakorlat számára fontosak.
A példatárban használt jelölések és megoldási módszerek megegyeznek a t,Gépek dinamikája11 c. könyvemben közöltekkel, illetve a hallgatók számára készített ,,Lengéstan ábra füzet" jelöléseivel és formuláival. Az adatok és eredmények közlésekor az SI mértékegység-rendszer szabatos használatára törekedtem.
Külön köszönetet mondok Dr. Stépán Gábornak a lelkiismeretes lektorálásért. Már a példatár készítése közben igen sok értékes észrevételt kaptam tőle, majd valamennyi példa megoldásának menetét és számeredményét ellenőrizte.
Budapest, 1984. május hó
Dr. Ludvig Győző
Vissza