Előszó
A Magyar Állami Földtani Intézet 1988. évi munkáját hazai és nemzetközi téren egyaránt bonyolult gazdasági, társadalmi, politikai körülmények között végezte.
Feladataink kialakításához, munkánk...
Tovább
Előszó
A Magyar Állami Földtani Intézet 1988. évi munkáját hazai és nemzetközi téren egyaránt bonyolult gazdasági, társadalmi, politikai körülmények között végezte.
Feladataink kialakításához, munkánk menetközi értékeléséhez erőt és biztonságot egyedül az Intézet 120 éves múltjából felhalmozódott szakmai, szakmatörténeti tapasztalatok adtak. Tevékenységünket alapvetően három - sajnos egy időben ható - fő tényező határozta meg:
- kutatási programjainkat és magunk elé tűzött kutatási, fejlesztési feladatainkat teljesíteni kívántuk,
- a szükséges és indokolt kutatási szerkezetváltás időszerű feladatait végrehajtottuk
- igyekeztünk kielégíteni az elementáris erővel megjelent új társadalmi igényeket. E körülmények részben gátolták kutatómunkánkat - elsősorban az új igények hiányzó pénzügyi háttere miatt. Ugyanakkor növelte a kutatók felelősségérzetét, javította a döntései gyorsaságát, segített szellemi energiatartalékaink és a kutatói-emberi tartás kimeríthetetlennek tűnő tartalékainak mozgósításában. Fontos eleme tárgyévi munkánk jellemzésének hogy Intézetünk évekkel korábban ismerte fel a most robbanásszerűen megjelent problémákat és lehetőségei határáig (vagy lehetőségei határain belül), tudatosan készült ezek megoldására vagy legalább a megoldás előkészítésére. E felismerés következményeként kritikus szemmel szelektáltuk nyersanyagkutatási programjainkat. Tudomásul vettük a regionális kutatás lehetőségeinek (ezen belül különösen a költséges fúrási tevékenység) csökkenését. Folyamatosan, növekvő ütemben hajtottuk végre a szükséges súlypontáthelyezést a természeti környezet vízföldtani, mérnökgeológiai, agrogeológiai, környezetgazdálkodási (esetenként környezetvédelmi) kérdéseinek kutatására.
A munka e kutatási irányok új feladatainak kijelölésével kezdődött, módszereinek cél szerű fejlesztésével, a szervezeti formák, az infrastrukturális hátterek biztosításával folytatódott. Ez az Intézetben egyes kutatóhelyek rekonstrukcióját, laboratóriumok építését analitikus műszerrendszerek, számítógépi regisztráló és adatértékelő rendszerek egyidejű létrehozását; dokumentációs-információs és kiadói tevékenységünk hatékonyságának lényeges javítását igényelte. A szakemberképzést és továbbképzést, valamint hazai és külföld kapcsolatrendszerünket is igyekeztünk e célok érdekében átalakítani.
Az 5-6 éves folyamat természetesen nem ment ellentmondások, zökkenők, az útkeresési zsákutcái nélkül, de meggyőződésünk: a lehetőségekhez képest felkészültünk és ma már készek vagyunk az előző időkhöz képest rugalmasabban, naprakészebben helytállni új, eddig nem végzett feladatok megoldásában.
Vissza