Előszó
Munkánk elsősorban a földrajz szakos tanárok és tanárjelöltek, továbbá a geográfus hallgatók és kutatók számára készült. A könyv megírásánál ezért szándékosan törekedtünk arra, hogy elsősorban a...
Tovább
Előszó
Munkánk elsősorban a földrajz szakos tanárok és tanárjelöltek, továbbá a geográfus hallgatók és kutatók számára készült. A könyv megírásánál ezért szándékosan törekedtünk arra, hogy elsősorban a legfontosabb fogalmak és folyamatok bemutatása, és a lényeges összefüggések megvilágítása kapjon fő szerepet. Ennek megfelelően igyekeztünk az egyes témakörökben olyan alapos, de egyben könnyen áttekinthető képet nyújtani, amely később a földrajzi szaktudományok iránt elmélyültebben érdeklődök számára is megfelelő alapot képez az atmoszférában lejátszódó folyamatok részletesebb tanulmányozásához.
Könyvünk közreadását a légköri folyamatokban várható és feltételezett drasztikus változások, valamint a légköri-környezetvédelmi problémák iránt megnövekedett érdeklődés is sürgette. A Föld légkörében lezajló folyamatok értelmezésével és leírásával foglalkozó összefoglaló igényű munka ugyanis az elmúlt évek során nem került kiadásra. A közel két évtizede megjelent Péczely György "Éghajlattan" és a "Föld éghajlata" című egyébként igen színvonalas tankönyvek pedig értelemszerűen a negyed évszázaddal korábbi tudományos ismereteket tükrözik.
A technika és az informatika elmúlt évtizedben végbement hatalmas méretű fejlődése, a műholdas- és űrmeteorológia valamint a légköri radarmérések nagy mennyiségű, egyre újabb és egyre részletesebb adatai lehetővé tették hogy az atmoszférában lejátszódó folyamatok több olyan - eddig még nyitott - kérdéseire kapjunk választ, amelyekről korábban csak tudományos hipotéziseink, vagy többé-kevésbé óvatos feltételezéseink voltak.
Tankönyvem megírásának további fontos motivációja volt, a tudomány fejlődése miatt időközben szükségessé váló újabb értelmezés kényszere. Ebből természetszerűen az is következik, hogy azokkal a témakörökkel egyáltalán nem, vagy csak érintőlegesen foglalkoztam, amelyeket Péczely György sokkal jobban és avatottabban megírt.
Mint a legtöbb tankönyvnek, így ennek a munkának is vannak olyan fejezetei, amelyeket a szerző részletesebben tárgyal. Könyvünkben ezek a fejezetek a felszíni bárikus mezők vizsgálata, és a makroszinoptikus tipizálás, nevezetesen a Péczely-féle makroszinoptikus időjárási helyzetek ismertetése. Péczely György munkásságának ebben a témakörben végzett elévülhetetlen érdemei csak korai halálát követően váltak szélesebb körben ismertté, így a kortárs szakirodalom ezt a kérdéskört nem tárgyalta, ezért alig ismert még a szakemberek előtt is.
Vissza