Előszó
Az utóbbi évtizedekben az emberi tevékenység globális méretekben is a környezet alakítójává vált Mivel a környezet állandósága meghatározója a jelenlegi földi életnek, elengedhetetlen, hogy...
Tovább
Előszó
Az utóbbi évtizedekben az emberi tevékenység globális méretekben is a környezet alakítójává vált Mivel a környezet állandósága meghatározója a jelenlegi földi életnek, elengedhetetlen, hogy környezetünket, az ember és a környezet kölcsönhatásait jobban megismerjük. Ehhez komoly környezettudományi kutatásokra van szükség. A kutatások eredményei alapján megadhatók azok a műszaki, környezetvédelmi követelmények, amelyek teljesülése esetén a környezetet ért terhelés meghatározott keretek között tartható.
A környezettudományi és -védelmi szakemberek képzése ezért a főiskolai és egyetemi (és alacsonyabb szintű) oktatás fontos feladatává vált. E feladatot az nehezíti meg, hogy ilyen jellegű oktatás, néhány szakmérnöki tanfolyamot kivéve, csak most indul és a környezet vizsgálata és védelme csak a klasszikus szakok megfeleld részeinek ötvözése útján lehetséges.
A "Légkörtan" c. tantárgy a légköri környezet kutatásához és megóvásához szükséges légköri ismereteket foglalja össze. A jegyzet célja a környezeti mérnökök és kutatók, illetve környezettant oktató leendő középiskolai tanárok légkörtani tudásának megalapozása és ilyen irányú jövőbeli tevékenységének elősegítése.
Tekintve, hogy a jegyzet különböző érdeklődésű kollégákhoz szól, a szöveg stílusa "olvasmányos", megértése nem feltételez magasabb szintű matematikai, fizikai és kémiai ismereteket A szükséges részletek, illetve magyarázatok a mellékletekben találhatók meg. A jegyzet egyes fejezetei önmagukban is tanulmányozhatók, ha az olvasó a szakkifejezések magyarázatához igénybe veszi a kötet végén található szómagyarázatot Az 1.-7. fejezetek végén kérdések és feladatok vannak. A nem túlságosan bonyolult feladatok megoldása elősegíti a problémák jobb megértését a hallgatók környezeti szemléletének kialakulását. Végül, nem volt célunk, hogy az egyes fejezetekhez részletes irodalomjegyzéket adjunk. A jegyzet végén azonban néhány szakkönyvet ajánlunk, amelyek forgatása elősegíti a témában való elmélyülést.
A jegyzetet szakmai szempontból Molnár Ágnes meteorológus nézte át, aki a szerzőnek hasznos tanácsokat adott. A kötet szerkesztése, technikai kivitelezése Molnár Ágnes és Schoffhauser Szilvia munkáját dicséri. Szerző mindkettőjüknek ezúton is köszönetet mond.
Vissza