Előszó
Az 1997-es évet a Francia Intézet a Francia Köztársaság Elnöke budapesti látogatásának jegyében kezdi, hiszen, bizonyos értelemben, Jacques Chirac nyitja az újesztendőben a Francia Intézet rendezvény-sorozatát.
A Frankofónia ünnepén több ezer fiatal jön majd az ország minden tájáról (jelenleg csaknem ötvenezren tanulnak Magyarországon franciául), hogy találkozzék a Francia Köztársaság Elnökével, és meghallgassa a találkozón fellépő francia és magyar zenekarokat, együtteseket, zenészeket, köztük a les Rita Mitsouko nevű francia rock-zenekart.
E látogatásnak és találkozónak az ad szimbolikus jelentőséget, hogy Magyarország épp mostanában kívánja szorosabbra fűzni kapcsolatait a frankofón országok közösségével.
Magyarországnak a közelmúlt történelme nemigen adott alkalmat arra, hogy erősítse kapcsolatait Franciaországgal, 1990 óta mégis egyik kiváltságos tere a két ország közötti gazdasági, kulturális és intézményes együttműködés fejlesztésének.
Ebből a szempontból a Francia Intézet - az egyetlen olyan intézmény, amely még a kommunista időszak alatt is változatlan intenzitással folytatta tevékenységét Közép- és Kelet-Európa országaiban - mind programjai nyitottságával, mind tartalmával páratlan fórumot teremtett a magyar és francia kultúra találkozásának és kölcsönös megismerésének.
Kidolgoztuk a munka főbb irányvonalait, sőt, az utóbbi években nagyot léptünk előre: főképp a művészi alkotás, a zene, az európai filmművészet bemutatása és támogatása, az alkotóművészekkel való találkozási lehetőségek megteremtése terén. Mindamellett, amiképpen erről ez a mostani negyedév is tanúskodik, az a leghatározottabb törekvésünk, hogy - a nyitottság és a vendégbarátság jegyében - színes programokat, színvonalas szórakozást ajánljunk a közönségnek.
Hogy csak egy példát idézzek, mindennek a Budapesti Tavaszi Fesztivál programjával összhangban március második felére kidolgozott műsor is kézzelfogható bizonyítéka, amely a barokk vagy romantikus zene és a legújabb színházi kísérletek mellett a videó alkotásokat és a modern zenét sem felejtette ki kínálatából.
De a pezsgő szellemi vagy irodalmi viták sem hiányozhatnak a Francia Intézet programjából. Ezek jelentőségét éppúgy emelik a francia meghívott előadók, mint a régen várt találkozó, amelyet a sokarcú, immár Franciaországban is jól ismert magyar író, Szentkuthy Miklós életművéről fogunk rendezni.
A Francia Köztársaság Elnökét szívesen látjuk ezeken az izgalmasnak ígérkező és nagy lelkesedéssel előkészített rendezvényeken, akárcsak magyar vendégeit, valamint minden olyan nemzedéket, amely érdeklődik a francia és magyar kultúra egyre erősödő és egyre szerteágazóbb kapcsolatai iránt.
Vissza