Előszó
Jelentős szemléletmódosulás tapasztalható a gazdasági élet jelenségeinek feldolgozásában mind az általános és speciális ismeretek, mind azok nyelvi leképeződése területén. Olyan tendenciáról van szó, amelynek értelmében a vállalat került a gazdasági érdeklődés és gondolkodás középpontjába. Érthető ez a mozgás, hiszen a vállalat tevékenységén múlik bármely gazdasági formáció eredményessége, így a vállalat benyomult a makroökonómiai tények közé is, s létével összefüggésben érdemes azok számos jelenségét figyelembe
venni.
Ezt a helyzetet igyekszik a francia gazdasági nyelvhasználatba bevezető tankönyv a lehetőségekhez képest hiteles módon reprodukálni. Célja olyan nyelvi anyag bemutatása és feldolgoztatása, amely a vállalat szemszögéből fogja át az egyes kérdésköröket. Hangsúlyt kíván helyezni a nyelvhasználó számára fontos idegen nyelvi ismeretekre azok többoldalú érintésével, újbóli felvetésével különböző aspektusokból. Előtérbe állítja azokat a nyelvi formákat, összetételeket és szerkezeteket, amelyek biztos kezelése nélkül nem jöhet létre a szaknyelvi kommunikáció. Legfőbb célja, hogy késztetést váltson ki a tanulóból és a tanárból egyaránt a francia nyelvű kommunikálásra a gazdasági típusú nyelvórán.
Ez utóbbi szándék megvalósítását szolgálja a tananyag rendszere, az egyes
fejezetek struktúrája. Igen rövid tanszöveg vezeti be a témát, melynek kibontása többnyire már a tanulókra vár. Olyan irányban várja el a nyelvi kreativitást, amely anyanyelvi szakmai ismeretekre és széles körű gazdasági szakirodalmi tájékozottságra támaszkodik. A szemléletesen elrendezett tények, a táblázatok és ábrák értelmezése a nyelvi kifejezés önálló gyakorlását kívánják elősegíteni, elsősorban a szóbeliség szintjén, de a szándék szerint az írásbeliség sem válik mellékes tartozékká.
Meggyőződésünk, hogy jól képzett tanárok kezében a tankönyv a francia gazdasági szaknyelv tanításának hasznos segítője lesz. A tanárok folyamatos ön- és továbbképzése pedig garancia lehet arra, hogy szívesen is használják ezt az anyagot.
Elkészítéséhez hatékony segítséget nyújtott a Párizsi Kereskedelmi és Iparkamara Oktatási Igazgatósága, amelynek munkatársai már több alkalommal rendeztek színvonalas továbbképzéseket Magyarországon. Hozzájárult a munkához a Francia Nagykövetség Kulturális Osztálya, továbbá különféle hazai és nemzetközi projektek (TEMPUS, FEFA), amelyek lehetőséget adtak, sokak között a szerzőnek is, franciaországi ismeretgyűjtésre.
Vissza