Előszó
A latin nyelv egykor a közép-itáliai Latium lakóinak, a latinoknak a beszélt nyelve volt. Latium határán épült Róma, az ókori Itália leghatalmasabb városállama. Róma alkotta magvát a római világbirodalomnak, amelynek egész területén fontos szerep jutott a latin nyelvnek.
A klasszikus irodalmi alkotásokban ránk maradt latin nyelv a római műveltség legfőbb kifejezője. A latin nyelv annak az antik római kultúrának a megszólaltatója, amely az ókori göröggel együtt az európai művelődés alapjait adta. Maga a kultúra szó is latin eredetű, miként a különböző korok és népek életében és alkotásaiban tükröződő egyetemes emberit megjelölő szó, a humánum is az.
A nyugatrómai birodalom bukásával, az időszámításunk szerinti V. századtól kezdődően a klasszikus római kultúra átmeneti nyugovóra tért ugyan, de a latin nyelv, főként az egyház hatására, tovább élt a középkor életében. A renaissance és humanizmus tartalmában is új életre keltette a római műveltséget, s e korok világi tudománya és irodalma is latin nyelven szólalt meg.
A közélet és tudomány nyelve hazánkban is századokig a latin volt. A magyar történeti múlt tanulmányozása ennélfogva elképzelhetetlen a talin nyelv ismerete nélkül. A Habsburg-elnyomás németesítő törekvéseinek meghiúsításában is fontos szerepe volt a latin nyelvnek.
A római műveltség napjainkig terjedő hatását és vonzóerejét annak köszönheti, hogy az irodalomban és a tudomány több területén valóban nagy, maradandó értékű alkotásokat tudott létrehozni. A magyar irodalomra, s az egész világirodalomra igen nagy hatása volt a római költők, szónokok, történetírók műveinek, alkotásaikat sok nemzedék tekintette példaképének.
De nemcsak irodalmi emlékek tanúskodnak a rómaiak műveltségéről. Az ókori Róma máig fennálló vagy romjaiban is nagyszerű épületeiből szintén következtethetünk az egykori világváros fényére és gazdagságára. S az építészet, szobrászat és ipar fejlettségét mutatják más városokban feltárt emlékek is, Itália területén és a meghódított provinciákban egyaránt. Hazánk földjén, az egykori Pannóniában a rómaiak négy évszázados uralmának szintén sok emléke került napvilágra.
Vissza