Előszó
MIÉRT TANULJUK A LATIN NYELVET? Kezdetben csak a közép-itáliai Latium lakói, a latinok használták a latin nyelvet, de i.e. a III-II. században már egész Itáliában elterjedt, s később a hatalmas...
Tovább
Előszó
MIÉRT TANULJUK A LATIN NYELVET? Kezdetben csak a közép-itáliai Latium lakói, a latinok használták a latin nyelvet, de i.e. a III-II. században már egész Itáliában elterjedt, s később a hatalmas római birodalom hivatalos nyelvévé vált.
Ma a latin nyelvet holt nyelvnek tekintjük, mivel már nem beszéli egyetlenegy nép sem.
Marx, Engels és Lenin számos írásukban felhívták a figyelmet arra, hogy a klasszikus nyelvek elsajátítása mennyire fontos a történettudomány, általában a társadalomtudományok művelői számára.
A tudomány több ágában (orvostudomány, jogtudomány, nyelvészet, természettudományok) a szakszókincs jelentős része latin eredetű; ezeket a szakkifejezéseket ma is használjuk.
Számos latin közmondás, szállóige és bölcs mondás a ma élő népek közkincsévé vált. Ezenkívül nagyszámú latin szó található a különböző népek nyelvében. Az úgynevezett újlatin nyelvekben (román, francia, olasz stb.) az alapvető szókincs tekintélyes része latin eredetű.
A magyar nyelvnek is vannak latin jövevényszavai. Ezek közül sok szó bekerült az alapvető szókincsbe, pl. szocializmus, kommunizmus, kultúra, iskola, traktor, antenna stb. Egyes latin szavak jelentését a román nyelv ismerete révén értjük meg, pl. pax - pace (béke), pagina - pagina (lap), manus - míná (kéz), mare - mare (tenger), corpus - corp (test) stb. A latin nyelv logikus nyelvtani szerkezetének, szigorú törvényszerűségének és szabatosságának ismerete, a nyelvi elemzések és fordítások fejlesztik a logikus gondolkodást, és erősítik az emlékezetet.
Vissza