Előszó
I. A szilárd testekről.
1. A mozgásokról.
Kísérletek az osztályban. 1. Fektess magad elé a padra egy tárgyat. Meddig maradna ez a tárgy ebben a helyzetben?
2. Csúsztasd a tárgyat (a testet) a padon! Ugyanazon a helyen van-e most is, mint azelőtt? Mi okozta a tárgy helyváltozását?
3. Álljatok ketten az osztály szabad terére. Egyik fogja a másiknak a feléje nyújtott kezét és járjon (keringjen) így a társa körül, aki sarkán forog! Mi a különbség kettőtök mozgása között?
4. Egyik osztálytársatok menjen ki a folyosóra és térjen onnan azonnal vissza a nélkül, hogy megmondaná a helyet, ahol volt! Azután menjen ki egy másik, a folyosónak általa választott helyére és térjen szintén azonnal vissza ! Mit gondoltok, melyik tett meg nagyobb utat? Miből következtethetünk erre? Teljes bizonyossággal állíthatjuk-e ezt?
5. Jelöljetek ki egymásután méteres távolságokat a folyosón ! Tegye meg közületek egy ezt az utat, miközben ti a tanár úrnő tapsjelzése szerint a másodperceket számláljátok ! Hány másodperc alatt tette meg társatok az utat ? Figyeljétek meg, mekkora utat tesz meg egy másodpere alatt! Minden egyes másodperc alatt egyenlő távolságot tesz-e meg? Ki tudná ugyanazt az utat kevesebb vagy több másodperc alatt megtenni?
6. Szaladj az udvaron teljes erővel és próbálj hirtelenül megállani! Mit tapasztalsz?
7. Gurítsd sima talajon nagy erővel a súlydobógolyót, szaladj utána és állítsd meg!
8. Gurítsd újból a golyót és térítsd más irányba a nélkül, hogy megállítanád !
9. Helyezz könyvedre egy gyufaskatulyát és rántsd el hirtelenül a könyvet! Rajta marad-e a skatulya?
10. Mit tapasztalsz, ha a villamoson állsz és a kocsi hirtelen elindul? vagy hirtelen kanyarodik? A mozgó kocsiról leugorni életveszélyes. Miért ?* * Ha a test helyét nem változtatja, akkor nyugalomban van. A test helyváltozását mozgásnak nevezzük. A nyugvó test magától nem tud mozgásba jönni, a mozgásban levő test pedig magától nem bír megállani, sem irányát változtatni és örökké mozogna, ha abban valamilyen akadály meg nem gátolná. A testeknek ezt a tulajdonságát tehetetlenségnek nevezzük.
Vissza