Előszó
A magyar gépipar részére készült központi normaalapok kidolgozása - egykét technológiai területtől eltekintve - 1955-ig befejeződött. Az azóta eltelt idő alatt jelentős változások történtek egyrészt az alkalmazott gyártástechnológiában, másrészt padig az Üzemek, illetve a munkahelyek szervezettségében.
Ezek a változások szükségessé tették az 1955. előtti központi normaalapok korszerűsítését, felujitását.
Az uj ''Egységes Gépipari Normaalapok" kidolgozása során a szerző és munkatársai, illetve a munkát elvileg irányító KGM Ipargazdasági és Üzemszervezési Intézet a következő' fő colok elérésébe törekedtek:
- a nomaalapok pontosan rögzítsék a hazai viszonyok között alkalmazható korszerű technológia adatait és a korszerű szervezési viszonyokat. A normaalapokat ne csak a normamegállapitás, hanem a művelettervezés és munkahelyszervezés segédeszközeként is felhasználhassák,
- egységesítsék a különböző technológiai területek azonos műveleteit, műveletelemeit a körülhatárolás, a vonatkozási alap, és az időérték szempontjából,
- a közölt technológiai és időtáblázatok felépítésükkel, csoportosításukkal és egyszerűségükkel maximálisan segítsék elő a gyors alkalmazást, de ezenkivül legyenek alkalmasak eltérő helyi körülményekre való átdolgozásra, gyakorlati segédletek kialakítására is.
Minthogy központilag kidolgozott normaalapnak nem lehet rendeltetése minden vállalatra és körülményre egyaránt érvényes technológiát és időértékeket adni, vele szebben ilyen követelményt nem is lehet támasztani.
A normaalapok ennek dacára rögzítik a gépiparban mp. már több vállalatnál alkalmazott és általánosan is megkövetelhető technológiai szinvonalat és az időszükségletet.
Amennyiben a vállalati tervezők, technológusok és normás szakemberek helyesen alkalmazzák majd a normaalapokat, korszerű segédeszközként hasznosíthatják azokat a tervezésben a munkatermelékenység emelésére és az ebből eredő haszon realizálására.
Vissza