Előszó
Részlet:
Építészet és lakáskultúra
Az építészet mint célszerű tevékenység, a társadalmi fejlődés igen korai időszakában alakult ki. Az ember társadalmi, kulturális és egyéb tevékenysége védett...
Tovább
Előszó
Részlet:
Építészet és lakáskultúra
Az építészet mint célszerű tevékenység, a társadalmi fejlődés igen korai időszakában alakult ki. Az ember társadalmi, kulturális és egyéb tevékenysége védett hely kialakítását igényelte. Megjelentek az építmények, amelyeket a természet viszontagságai ellen való védelem céljából építettek, és emellett jelentkezett a művészi kialakításra való törekvés is, ami már a fejlődés kezdeti időszakában is megfigyelhető. Tehát egyrészt fizikai, másrészt kulturális szükségletet elégítenek ki ezek az építmények, amelyeknek alkotását is építészetnek nevezzük. Az építészet nemcsak célszerű tevékenység, hanem művészet is. Ha ez a két tényező egyensúlyban van, akkor beszélhetünk jó épületről. Persze ez elvonatkoztatott szemlélet, mert az építészet témakörébe nemcsak a falakkal lehatárolt tér, az épület tartozik, hanem annak környezete is: az utca, a jármű, a színház, az iskola stb. Tehát az építészet az életnek olyan területe, amely a várostervezéstől a legkisebb használati tárgyig kiterjed. Minden olyan tárgy, amit ember alakít ki, az építészet hatáskörébe tartozik.
Visszatérve a szűkebb értelemben vett építészetre - a lakásra - megállapíthatjuk, hogy a belső tér problémája is építészeti probléma, amely az épülettel kezdődik el és ebből alakul ki, mintegy része az egésznek. Ugyanilyen összefüggésben van a lakás és a berendezése is. Például, ha egy barokk szekrényt összehasonlítunk egy barokk épülethomlokzattal, ugyanazt az elvi és formai motívumokat találjuk meg mindkettőn. Ugyanezt a hasonlatot találjuk a mai szekrény és épülethomlokzat között is. A bútort kis építészetnek is szokták nevezni, mert ugyanazon elvi szempontok szerint van felépítve, mint az épület. Az épület és a bútor formája, építési technikája, díszítésének módja stb. a különböző korszakokban a társadalom jellegével, tudományos és művészi felkészültségével szorosan összefüggésben van. Ezenkívül az éghajlat, - a rendelkezésre álló építőanyag és a helyi hagyományok azok, amelyek meghatározzák egy bizonyos kor építészeti stílusát.
Vissza