Előszó
LACZKÓ ANDRÁS folytatta érdeklődő kérdéseinek postázását az ismert és „kevésbé ismert" irodalmi szereplőknek. Az írók, költők válaszait tartalmazza ez a kötet is, immár a negyedik. Ebben 14-en vallanak magukról, iskoláikról, tanítóikról, életük emlékezetes eseményeiről.
Ezt a sorozatot eredetileg a MAGYAR JÖVŐ folyóirat számára tervezte, de ez csak negyedévenként jelenik meg, a megkérdezett írók sokasága ezért később indokolttá tette, hogy könyv alakban is megjelenjenek ezek a vallomások.
A szerző most sem tagadja meg magát, hiszen olvasmányos, emberközeli módon szólaltatja meg szereplőit. A kérdései látszólag egyformák, de mindenképpen alkalmat adnak a megnyilvánulóknak, hogy iskoláikról, életükről egyéni hangon szólaljanak meg.
Az első kötetben - amelyet még nem én adtam ki, hanem a pécsi Pro Pannónia Kiadó (de az utánnyomást a kiadó vezetője; őr. Szirtes Gábor szerződésben engedélyezte nekem) -, 18 író válaszol: Albert Gábor, Bartis Ferenc, Cséby Géza, Ébert Tibor, Fekete Gyula, Géczi János, Kerék Imre, Kiss Dénes, Monoszlóy Dezső, Nagy Gáspár, Pardi Anna, Pék Pál, Simán Mária, Simon Ottó, Szapudi András, Szopori Nagy Lajos, Varga József és Vasadi Péter.
Sajnos, sokan közülük már nincsenek közöttünk, és lehet, hogy utolsó „önvallomásuk" ebben a kötetben lett közzétéve.
A másodikban 17 a megkérdezettek száma. Ebben kapott helyet a szerző visszaemlékezése is. A kérdéseket én fogalmaztam meg neki, alkalmazkodva az általa kitalált formához. Olyanokat tudhatunk meg róla, amelyeket ritkán mond el magáról. A megkérdezettek: Albert Zsuzsa, Balogh Petres Judith, Barcs János, Bence Lajos, Bertha Zoltán, Czegő Zoltán, Czére Béla, Cseh Károly, Göncz László, Hatvani Dániel, Kellei György, Laczkó András, Maczó János, Oláh András, Papp Lajos, Szirmay Endre, Varga Rudolf. Sokan közülük szintén nem élnek már.
Vissza