Előszó
Immár negyedszázada, hogy először találkoztam Monok Istvánnal, ám bármennyire különös, még soha nem láttam az arcát! Az igazit. Vonásait elrejtette előlem prófétaszakálla. Minél alaposabban ismerem...
Tovább
Előszó
Immár negyedszázada, hogy először találkoztam Monok Istvánnal, ám bármennyire különös, még soha nem láttam az arcát! Az igazit. Vonásait elrejtette előlem prófétaszakálla. Minél alaposabban ismerem - hála most e bibliográfiának is annál jobban csodálom és tisztelem viszont tudományszervezői, kutatói arcélét. Monok István egész eddigi életét a könyv határozza meg: e spirituális és szakrális tárggyal kel, azzal (is) fekszik; szereti, gyűjti, kutatja, írja, szerkeszti, őrzi, hozza-viszi, ha kell titokban, határokon keresztül. Ez a múlt, a jelen, s minden bizonnyal a jövő is.
Bibliofil, bibliotékárius, bibliográfus, bibliomán.
De nem tartozik a bibliotáphi, azaz a könyvkoporsók kasztjába, akik Szenei Molnár Albert szerint „oly emberek, kik midőn valami jó könyveket kaphatnak, senkivel nem közlik, hanem csak magoknak titkon olvassák". Már megvalósult hasonmás-kiadási terve, Corvina-digitalizálási programja arról tanúskodik, hogy legszebb kódexeinket igyekszik páncélszekrénybörtönükből kimenekíteni és a szélesebb olvasóközönséghez is eljuttatni. Azt szeretné, azért dolgozik fáradhatatlanul, hogy minél több Magyarországon vagy a Kárpát-medencében valaha is létezett könyv kerüljön elő a még ma sem teljesen feltárt családi, intézményi vagy egyházi könyvesházak mélyéről, vagy legalább hír adassék róluk a könyvjegyzékek, hagyatéki leltárak és testámentumok lapjairól. Hogy igazolják: nálunk is birtokolták, használták, olvasták őket, „néma mesterekként" tanítva hatottak szellemi életünkre, Európához fűztek bennünket. A könyvpusztításban oly élenjáró régiónkban eme polcokon sorakozó vagy csak címükről ismert kötetek egy részben eltűnt olvasmányvilágról tudósítanak.
Vissza