Előszó
Részlet a könyvből:
" Kémiai gyakorlataink munkahelye a laboratórium. Az eredményes munka érdekében a laboratórium munkarendjét és a balesetelhárítási rendszabályokat be kell tartanunk.
A kémiai gyakorlathoz szükséges edényeket, vegyszereket, készülékeket laboratóriumi asztalunkon a felhasználás sorrendjében helyezzük el.
Kísérleteinkről laboratóriumi jegyzetfüzetünkben készítsünk pontos, áttekinthető feljegyzéseket, tüntessük fel a kísérlet keltét, a gyakorlat anyagát, a készülék vázlatát, a kémiai reakcióegyenleteket, számításokat és a megfigyelések eredményeit.
A vegyszerekből kis mennyiségeket használjunk fel, a szilárd vegyszereket laboratóriumi kanállal adagoljuk, amelyet használat előtt és után törüljünk meg.
A megmaradt vegyszereket - akár szilárdak, akár folyékonyak - tároló edényeikbe visszatenni tilos. Ügyeljünk, hogy a vegyszeres üvegek és lombikok dugóit ne cseréljük fel.
Ismeretlen anyagokat ízlelni nem szabad. Az anyagokat óvatosan szagoljuk, oly módon, hogy a levegőt kezünkkel az edény szájától magunk felé hajtjuk.
Erős savak, különösen kénsav hígításakor, a savat kis részletekben és állandó hűtés közben öntsük a vízbe és nem, megfordítva - a vizet a savhoz. Vizet nem szabad tömény savra önteni, mert a maró folyadék hőfejlődés következtében azonnal kifröccsen. Hatására a bőrön nehezen gyógyuló sebek keletkeznek. A savmaráshoz hasonlítanak a lúgsérülések.
Mérgező, kellemetlen szagú, gyúlékony anyagokkal vegyifülkében kísérletezzünk.
Hevítéskor a kémcsövet szájával oldalt fordítsuk, mert a folyadék kifröccsenhet. A kémcső egész tartalmát állandó forgatás közben melegítsük, ne csak az alsó részét."
Vissza