Előszó
Az előszóknak is megvan a maguk sorsa. A szerzők nagy kelletlenül megírják, a tisztelt olvasók pedig feltehetően oda sem pillantva átlapozzák ezeket az előzetes magyarázkodásokat. Szerintünk mindkét félnek igaza van! Reménytelen vállalkozás tudniillik, hogy a szerző egy-két oldalon magyarázza el mindazt, amire tulajdonképpen egy teljes kötet állt a rendelkezésére. Ha viszont valamilyen különös véletlen folytán azt sikerült megírnia, amit akart és úgy, ahogy akarta, akkor minek az előszó? Tehát az egyik a kettő közül - vagy az előszó, vagy a könyv - mindenképpen fölösleges! Miért nem szakítottunk akkor az előzetes magyarázkodások hagyományával? Egyrészt azért, mert a szerkesztőnek ez volt a kívánsága, másrészt, mert ezúttal "útikalauzt", egyfajta kutyás bedekert írunk, és ebben a műfajban illik - sőt néha egyenesen kell - néhány szót ejteni a könyv kezeléséről, szerkezetéről, az anyag válogatásának szempontjairól.
Könyvünket elsősorban a leendő, illetve a kezdő kutyatulajdonosoknak írtuk, de reméljük, hogy a tapasztalt tenyésztők és gazdák is haszonnal forgathatják: további ismeretekhez jutnak, netán a hazai fajtaválaszték bővítésére kapnak ösztönzést lapozgatása közben. A kötet első része "általában" mutatja be a kutyát. Mégpedig nem hagyományos módon. Mellőzi az állat anatómiai leírását, az öröklődési alapismeretek taglalását, a tenyésztéssel, tartással, ápolással kapcsolatos tudnivalókat, hiszen ezek más kötetek témái. Itt arról írunk csupán - szinte vázlatosan -, hogy milyen állat a kutyáink őse, a farkas, és milyen állat maga a kutya. Megpróbáljuk valamelyest nyomon követni az ember és kutya társas kapcsolatának kialakulását, ezt a nagy "érzelmi kalandot", amely sok-sok ezer évvel ezelőtt kezdődött. Írunk arról, hogy a korszerű etológiai kutatások tükrében milyennek látjuk ma a kutyát. Ugyanakkor (persze csak nagy titokban) számítunk egyrészt arra, hogy a tisztelt olvasónak netán kezébe került valaha A kutya ezer arca című munkánk, amely négylábú barátunk viselkedéséről szól, másrészt netán kezébe kerül majd valamikor - ha megírjuk és kiadják - az a kötetünk, amely a kutya nevelésének, tartásának és gondozásának gyakorlati tudnivalóit tartalmazná...
A könyv második része a tulajdonképpeni fajtaismertetés. Itt abból indultunk ki, hogy a leendő kutyatulajdonosnak nincs könnyű dolga, amikor döntenie kell: melyik és milyen legyen az a "szótlan barát", amely majd hosszú éveken át ott baktat az oldalán a közös séták idején, őrzi lakását vagy kertes házát, barátja és testőre gyermekének.
Vissza