Előszó
E kiadvány azokat a kutatási és műszaki fejlesztési jelentéseket (reportokat) tartalmazza, melyek 1977 első felében kerültek az OMKDK könyvtári állományába és így szerves folytatása és kiegészítése az 1971-től folyamatosan, hasonló címen közreadott kiadványoknak.
Az itt feltárt 4208 report döntő többségében az automatika, számítástechnika, elektronika, mérés- és műszertechnika és az informatika külföldi - elsősorban USA-ból származó - kutatási és fejlesztési eredményeit közvetíti mikrolap (mikrofiche), illetőleg paper copy formájában, de - mint ágazatközi diszciplinák - a műszaki tudományok egyéb területeivel való kötődésük és összefüggéseik révén a műszaki élet más területein tevékenykedő szakemberek részére is értékes információkat tartalmaznak.
Az OMKDK Könyvtári Igazgatósága változatlanul fontosnak tartja, hogy az ipari termelés és kutatás, valamint a műszaki fejlesztés népgazdaságilag e kiemelt fontosságú területeinek célkitűzéseit, ill. ezek realizálását kutatási és fejlesztési jelentések beszerzésével segítse.
Az OMKDK reportállományának kötetkatalógusokban való feltárása és e kiadványok publikálása kétségkívül azt eredményezi, hogy a ma már közel 30 000 kutatási - és fejlesztési jelentés könyvtári katalógusok adnának hírt. Fontos eredménynek tartjuk ezt - a többi között - azért is, mert a dokumentumokban lévő információk elsősorban azokhoz szólnak, akik a termelés, a kutatás és műszaki fejlesztés irányító szintjein tevékenykednek. Ez a kategória pedig joggal igényelheti azt, hogy a műszaki könyvtárak (és a szakmai információkat közvetítő más szervezetek) mentsék fel őket e kevésbé közismert szakirodalmi források felkutatásának és szelektálásának munkája alól.
Az OMKDK Könyvtári Igazgatósága ezért abban a meggyőződésben, hogy a kutatási - és fejlesztési jelentések értékes szakmai információkat jelentenek több népgazdaságilag kiemelt fontosságú szakterület műszaki fejlesztése számára, folytatja a kiadvány közreadását. A felhasználóknak, de talán sokkal inkább műszaki könyvtárosainknak le kell győzniük idegenkedésüket a számukra talán még szokatlan információ-hordozóval, a mikrofilmmel szemben, hiszen sok jel mutat arra, hogy a hagyományos formák (könyvek, folyóiratok, stb.) mellett egyre szélesebb körben terjednek el a mikrofilm, mikrofilmlap, mágnesszalag és más, korunk fejlettségi szintjét tükröző adathordozók.
Vissza