Előszó
Részlet a könyvből:
I. Általános rész.
1. A vagyonról.
A kereskedőnek üzlete folytatásához különböző jószágokra van szüksége. Ilyenek pld. a pénz, az árúk, az értékpapírok, a berendezés stb. E...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
I. Általános rész.
1. A vagyonról.
A kereskedőnek üzlete folytatásához különböző jószágokra van szüksége. Ilyenek pld. a pénz, az árúk, az értékpapírok, a berendezés stb. E jószágoknak, vagy legalább is jelentékeny részüknek többnyire ő a tulajdonosa, de találhatunk olyanokat is, amelyek csak használat, megőrzés, kezelés vagy értékesítés végett vannak nála.
Minden egyes jószágnak, amelynek a kereskedő a tulajdonosa, amely tehát az övé, aktíva a neve, tekintet nélkül arra, hogy hol, kinek a birtokában van. Viszont azok a jószágok, amelyek nála vannak ugyan, de más a tulajdonosuk, nem alkotják aktíváját, vagyonához tartozónak egyáltalában nem tekinthetők.
A kereskedő követelései oly összegek, amelyeknek ő a tulajdonosa, de más személyek kezében (birtokában) varinak. Bizonyos megszorításokkal (pld. lejáratkor, felmondás után, esetleges intézvényezéssel stb.) rendelkezhetik velők. A követelések tehát aktívák. Nem aktíva azonban az a ház, amelyet a kereskedő üzlete folytatására bérel. Felhasználhatja ugyan, de nem tulajdona. Hasonlóképen nem az övé és így nem aktívája az az árú, amelyet más valaki neki eladás, megőrzés vagy kezelés végett megküldött. Aktívája viszont az az árú, amelyet értékesítés végett távoleső országba küldött, de csak addig, amíg a tulajdonjogát megszüntető eladás meg nem történt.
Vissza