Fülszöveg
A könyv a KOPINT-DATORG 1989 novemberében megrendezett nemzetközi konferenciájának legfontosabb előadásain alapul, amelyeket a szerzők - vezető magyar közgazdászok és a téma neves külföldi kutatói - a vitákban elhangzott érvek és az újabb fejlemények alapján kiegészítettek.
A tanulmányok mindenekelőtt a gazdasági liberalizálás nemzetközi tapasztalatait, elméletét és a tényleges gyakorlatot tekintik át. A könyv szerkesztői - Köves András és Márer Pál, a bloomingtoni Indiana Egyetem tanára - bevezető elemzésükben a kelet-európai liberalizálást a piacgazdaságú országok tapasztalataival vetik össze. A Világbank vezető kutatói (Armeane Choksi, Michael Michaely, Demetris Papageorgiou) az eddigi sikeres liberalizálási kísérletek néhány tanulságát fogalmazzák meg, különleges jelentőséget tulajdonítva a politikai stabilitásnak és a következetes kormánypolitikának, míg a kiéli Rolf Langhammer a - gyakoribb - kudarcok okait vázolja fel. A külgazdasági liberalizálás útjai, az alkalmazott...
Tovább
Fülszöveg
A könyv a KOPINT-DATORG 1989 novemberében megrendezett nemzetközi konferenciájának legfontosabb előadásain alapul, amelyeket a szerzők - vezető magyar közgazdászok és a téma neves külföldi kutatói - a vitákban elhangzott érvek és az újabb fejlemények alapján kiegészítettek.
A tanulmányok mindenekelőtt a gazdasági liberalizálás nemzetközi tapasztalatait, elméletét és a tényleges gyakorlatot tekintik át. A könyv szerkesztői - Köves András és Márer Pál, a bloomingtoni Indiana Egyetem tanára - bevezető elemzésükben a kelet-európai liberalizálást a piacgazdaságú országok tapasztalataival vetik össze. A Világbank vezető kutatói (Armeane Choksi, Michael Michaely, Demetris Papageorgiou) az eddigi sikeres liberalizálási kísérletek néhány tanulságát fogalmazzák meg, különleges jelentőséget tulajdonítva a politikai stabilitásnak és a következetes kormánypolitikának, míg a kiéli Rolf Langhammer a - gyakoribb - kudarcok okait vázolja fel. A külgazdasági liberalizálás útjai, az alkalmazott módszerek az egyes ország adottságaitól függően különbözőek. Ezt tanúsítják a Spanyolország, Izrael, Japán, Korea és Tajvan gazdaságát elemző tanulmányok a szóban forgó országok szakértői tollából. Balassa Béla, a Világbank tanácsadója azokat az egyes országokban végbemenő belgazdasági folyamatokat vizsgálja, amelyek a kelet-ázsiai országok eredményes külgazdasági liberalizációját, s az annál sokkal gyengébb latin-amerikai teljesítményt magyarázzák.
A magyar, illetve a kelet-európai liberalizálás eddigi menetét, gondjait és kilátásait több tanulmány is vizsgálja. Elemzik a keleti kereskedelem rendszerváltását, a magyarországi importliberalizálás és dereguláció eddigi menetét és a mai alternatívákat, a stabilizálás, liberalizálás és privatizálás összefüggéseit, bemutatják a gazdasági rendszerváltás hajtóerőit és hátráltató tényezőit. A tanulmányok magyar szerzői (Csaba László, Gács János, Inotai András, Kádár Béla, Köves András, Lányi Kamilla, Nagy András, Oblath Gábor, Soós Károly Attila és Tardos Márton) polémikusán fejtik ki a hazai közgazdasági gondolkodás sokféleségét markánsan tükröző nézeteiket a magyar gazdaság és a gazdasági rendszerváltás legfontosabb kérdéseiről. Jeffrey Sachs harvardi professzor, a lengyel kormány gazdasági tanácsadója az 1990 januárjában megindított lengyelországi stabilizációs programot elemzi, míg az ugyancsak a Harvardon működő Dwight Perkinsnek a kínai reformfolyamatokról szóló írása zárja le az elemzések sorát.
A könyv egyidejűleg megjelenik angol nyelven, az amerikai Westview Press gondozásában.
Vissza