Előszó
A minőség, az alkalmasság, a megbízhatóság és tartósság igénye egyidős az emberiséggel. Mivel a korábbi évezredek mérnöki tudása elveszett, technikai követelmény- és feltételrendszerüket nem ismerjük. Ugyanakkor az észak-jemeni (maribi) duzzasztógát építményei, az Alsó-Egyiptomban fennmaradt piramisok adatai, méretei és arányai, az építéshez felhasznált márványtömbök csiszolásának hihetetlen méretpontossága, a régi indián kultúrák épületemlékei, valamint a ma is használható római hadiutak nemcsak magas színvonalú műszaki kultúrát, hanem részletesen kidolgozott szabványrendszereket is feltételeznek.
A XX. század tudományos és műszaki fejlődésének várható felgyorsulása kellő pontossággal nehezen prognosztizálható, illetve ehhez a jelenleginél több, célraorientáltan feldolgozott információ lenne szükséges. Századunk tudományos-technikai forradalmának következményeit eddig még nem tudtuk megfogalmazni olyan általános érvénnyel, illetve rendszerszemlélettel, amelynek alapján a tudomány és a technika eredményeinek gyakorlati alkalmazása optimálisan tervezhető és megnyugtatóan irányítható lenne.
Minden forradalmi változás, áttörés - így a tudományos-technikai forradalom is - törvényszerűen magában hordozza a fejlődés ellentmondásait, aránytalanságait és zsákutcáit.
Nem elegendő tehát csak azt deklarálni, hogy: „a tudomány és technika legújabb vívmányait minél gyorsabban realizálni kell a termelésben, és az egész társadalom hasznára kell fordítani". Nem véletlen jelenség, hanem sürgető szükségszerűség az olyan kérdések reflektorfénybe kerülése, mint például a tudományszervezés, a tudományos kutatások nemzetközi összehangolása, a technikai fejlődés törvényszerűségeinek és folyamatainak tudományos igényű tanulmányozása, a termelés irányíthatóságának, a termékminőség szabályozásának vezetői feladatai. Mindezen témák kapcsán vizsgálni kell a minőség, á megbízhatóság fejlesztésének feltételeit, az ember és az általa létrehozott mesterséges környezet kölcsönhatásait, e kölcsönhatások egyensúlyi zavarait.
Az ipar vezető vállalatainál az egész világon folyik az útkeresés, és nemcsak az iparban, hanem a termelés és a szolgáltatások minden szférájában különféle módszerekkel, korszerű irányítási rendszerekkel kísérleteznek. Ezen túlmenően vállalati, ágazati, nemzeti és nemzetközi programok kidolgozásával is törekszenek a termékek és a szolgáltatások optimálisan korszerű szintjének megfogalmazására és elérésére.
Vissza