Előszó
1. Pénzintézetek kamatszámítása
1.1 Kamatszámítás
Az Országos Takarékpénztár (OTP) a kölcsönadott pénzmennyiség után kamatot számít, a dolgozók megtakarított és betétként elhelyezett pénze után...
Tovább
Előszó
1. Pénzintézetek kamatszámítása
1.1 Kamatszámítás
Az Országos Takarékpénztár (OTP) a kölcsönadott pénzmennyiség után kamatot számít, a dolgozók megtakarított és betétként elhelyezett pénze után kamatot fizet. Kamatot fizetnek a vállalatok is a Magyar Nemzeti Banktól, vagy az Országos Takarékpénztártól felvett kölcsön után.
Különböző beruházásokra (bútorvásárlás, árubeszerzés, lakásépítés stb) magánosok is kaphatnak kölcsönt az Országos Takarékpénztártól. A kölcsönvett összeg használatáért kamatot kell téríteni.
A kamat az idegen pénzösszeg használati díja. A kamat mértéke a kamatláb. A kamatláb 100 pénzegység után, egy meghatározott időre fizetett kamat. így a 3 %-os kamat azt jelenti, hogy 100, -Ft egy évi kamata 3, -Ft.
Az az idő, amelyre a kamatláb vonatkozik, a kamatlábidő. A kamatlábidő rendszerint egy év, de esetenként ettől eltérő is lehet. Ha a kamatlábidő nincs külön feltüntetve, akkor a kamatláb mindig egy évre vonatkoztatjuk.
A kamat egyenesen arányos a betéttel (kölcsönnel), a kölcsönzés időtartamával és kamatlábbal; tehát a kamat függvénye a tőkének, a kamatozás idejének és a kamatlábnak,
k = f(t, n, I)
A kamatot számíthatjuk évre, hónapokra és napokra. Egy évnél hosszabb időre egyszerű kamatot nem számítunk, mert év végén a kamatot mindig a betéthez csatolják (tőkésítik), s a következő évben már a kamat is kamatozik. Az egy évnél hosszabb időre számított kamat összetett kamatozási feladat. Ha az évi kamatlábidőnél rövidebb időre számítunk kamatot, akkor az évi kamatnak megfelelő arányos részét kell számítani.
Vissza