Előszó
A Politikai Tudományok Intézete a Magyar Tudományos Akadémia legfiatalabb kutatóintézetei közé tartozik - lényegében egyidős a demokratikus átalakulással. Előzménye, a Társadalomtudományi Intézet a társadalmi és politikai reformok egyik fontos műhelye volt a rendszerváltás körüli időkben. Az intézet kutatói kezdettől fontos szerepet játszottak az átalakulási folyamatok és az új demokrácia intézményeinek leírásában és elemzésében. Sok munkatársunk tevékeny szerepet játszott a hazai politikatudomány intézményesítésében is. Az intézetben van a Politikatudományi Társaság székhelye, a Politikatudományi Szemle szerkesztősége, és sok kutatónk vett részt a politikatudománynak a felsőoktatásba való bevezetésében, és e stúdiumnak ma is oktatója. Az intézet jelentős szerepet játszik a politikatudományi kutatások szervezésében és ösztönzésében, a parlamenti és önkormányzati választási kötetek kiadásában, tanulmánykötetekben publikálja tudományos eredményeit. Tagjai közül sokan országosan ismert közéleti személyiségek, illetve a szakmai közélet kiemelkedő alakjai, számos politológiai alapmű szerzői.
Az intézet tudományos programjának két fontos jellemzője közül az egyik a kutatói hálózatok megszervezése és működtetése - erről tanúskodik az intézethez kapcsolódó kutatási központok sokasága. A másik a kutatóknak az a törekvése, hogy a politikai intézményeket és folyamatokat ne elszigetelten, hanem széles körű társadalmi és gazdasági beágyazottságukban, valamint nemzetközi összefüggéseikben vizsgálják. Ez kedvez az interdiszciplináris megközelítéseknek, a politológiai, közgazdaságtani, szociológiai, geopolitikai, antropológiai vizsgálódási szempontok ötvözésének.
A rendszerváltás másfél évtizedének fejleményeit elemző-értékelő konferencia előadásai is tükrözik ezt a tartalmi és módszertani sokszínűséget. A konferencia-kötet bevezető előadása a rendszerváltozás nyomán kialakult új rendszer néhány dilemmáját, belső ellentmondását vázolja fel, szélesebb nemzetközi és társadalomelméleti összefüggésben elhelyezve.
Az első szekcióban a rendszerváltás során kialakult parlamenti demokrácia jogállami alapjairól, az alkotmányos változásokhoz vezető folyamatokról, az önkormányzatokról és a civil társadalom fejlődéséről hangzottak el előadások, amelyeket tanulmányok formájában közlünk.
A második szekció előadásai a pártrendszerről, a pártok versengéséről, a mediatizált politikáról, a kampányokról, a pártfinanszírozás és kartellesedés összefüggéséről szóltak, érdekes új összefüggéseket tárva fel a hazai politikai folyamatok belső alakulásáról.
Vissza