Előszó
Előszó helyett (Eszmények és emberek)
A trianoni katasztrófa után széthulló magyarországi kulturális élet újraszerveződésének története máig sem kellően feltárt és tisztázott része a kultúrtörténetnek. Az egykor Irányi Dezső által kalandos úton megmentett és most közreadott iratanyag és Simon Lajos személyes életútjának bemutatása túlzás nélkül egyedülállóan fontos forrásanyag a korszak kutatói és az érdeklődő olvasók számára.
Az Országos Gárdonyi Társaság történetének teljes dokumentumanyagából, a Gárdonyiszobor felállításáról és a Magyar Irodalmi Társaságok Országos Szövetsége történetéről készült összeállítás az 1930-as években önmagára eszmélő magyar értelmiségről nyújt precíz és objektív képet. A szerveződések összetartó-tápláló lelki energiáját nyújtó Simon Lajos életének és munkásságának leírása sem csupán egy rendkívüli ember története. Munkál benne a kor szelleme, a nemzet, a vidéki Magyarország felemelésének vágya.
Láthatóvá válik a korszak belső társadalmi képe, azok az esélyek és lehetőségek, amelyek a nagyszabású kezdeményezések megvalósulását lehetővé tették.
A hatalmas dokumentum-mennyiségből a ma már megszokottá vált, „takarékos" válogatást, szerkesztést a szakmai körökben ismert és tisztelt Irányi Dezső végezte el, nagy hozzáértéssel. Élvezetes stílusa, az érett kor bölcsessége, a gyermekkorban vele együtt élt nagybácsi iránti szeretetének és tiszteletének sugárzó melege a megszokott adatközlésektől eltérő, olvasmányos jelleget ad a munkának. Olyan emberi kapcsolatrendszerekbe helyezi a történéseket, amelyek mintegy „hitelesítik" az azokban résztvevők cselekedeteit.
Dr. Köteles Lajos kandidátus, főiskolai tanár
Békés Megye egykori Tudományos Koordinációs Szakbizottságának megszervezője
Országos felhívás a fővárosi Petőfi Múzeum hírleveléből - 2003. évi tavaszi számában Gárdonyi-kutatók és -rajongók figyelmébe!
Az idei évben is találhatunk a naptárban Gárdonyi Gézához közvetve vagy közvetlenül kapcsolódó - és megünneplésre váró - évfordulókat. 2003-ban emlékezhetünk meg az író száznegyvenedik születésnapjáról, és idén lesz szobra (Bp., XI. kerület) felavatásának 70. évfordulója. A megemlékezéseket - hivatalos intézmények mellett - magánszemélyek szintén szívügyüknek érzik, így például a békéscsabai Irányi Dezső, aki rengeteg korabeli forrással rendelkezik. Amennyiben bárki vagy bármely intézmény kapcsolódni szeretne a gyűjtő kezdeményezéseihez, felveheti vele a kapcsolatot.
Vissza