Előszó
A közúti közlekedés gyors és zavartalan biztosítása korunk egyik fontos kérdése és követelménye.
A tudományos és jogi alapokon kidolgozott közlekedésről szóló 1988. évi I. tv. feladatot ró rendőrségünkre, különösen a közlekedésrendészeti szervekre. A közlekedés biztonságának érdekében egyik fontos feltétel az infrastruktúra fejlesztése, a forgalom technikai feltételeinek javítása.
Jelenleg hazánkban nagy veszélyt jelent a közlekedés biztonságára a közlekedő személyek közlekedési szabály ismereteinek hiánya, a járművezetők vezetési képességeinek színvonala, valamint a közlekedő személyek szabálymegtartási készsége. E hiányosságok azonban nem csak azok terhére róhatók, akik tanulják a közlekedést, hanem azokéra is, akik tanítják és ellenőrzik (felügyelik) azt. Egyik tanítási hiányosság, hogy gépjárművezetői engedélyt valamilyen kategóriára csak tanfolyam keretében lehet szerezni, azonban a tanfolyamok annyira rövid időtartammal szerveződnek, amennyi idő alatt képtelenség a közlekedéssel kapcsolatos szabályokat megtanítani és elsajátítani. Aligha akad olyan ember, aki azért tanulna gépkocsit vezetni, hogy ily módon legyen öngyilkos, vagy veszélyeztesse családját, mégis sokan sajnos ezt teszik. Csak Magyarországon naponta átlagosan 5 ember hal meg a közúton, nagyon magas a sérültek száma és jelentős az anyagi kár.
A közlekedés biztonsága „SEGÍTSÉGÉRT" kiált!
A balesetek döntő többsége emberi, magatartási hibákra, gyakran a közlekedési szabályok tudatos megszegésére vezethető vissza. Az élet sok területén elvárt és bevált magatartási formák a közlekedésben ön- és közveszélyesek. A közlekedésben az élet védelme, a biztonságra törekvés mindennél fontosabb kell, hogy legyen.
Biztonságos közlekedés a közlekedők és a közlekedést irányítók együttműködésével, egymás segítésével lehetséges. Mindenki nyer, aki nem okoz és nem szenved kárt, de előbb-utóbb biztosan veszít, aki nem tud lemondani, máson segíteni.
A jelenlegi közlekedési fegyelem hatására a „Bizalmi elv" vesztett értékéből.
Visszaszerzése érdekében:
- meg kell tanítanunk a közlekedőket a helyes szabályismeretre
- példát kell mutatnunk a közlekedésben, és
- szigorúan felelősségre kell vonnunk a szabályok megsértőit.
Ehhez azonban szükség van egy olyan könyvre, amely részletesen tartalmazza a közúti közlekedéssel kapcsolatos mindennemű szabályozást. Rámutat a közlekedéssel kapcsolatosan előforduló szabályszegésekre. Előírja, hogy milyen magatartási formákat kell betartani és betartatni, valamint feltárja a jelenleg érvényben lévő rendeletek, utasítások, intézkedések és más kapcsolódó jogszabályok hiányosságait, ellentmondásait.
Ezen próbál segíteni a „Közlekedésrendészeti ismeretek" könyv, mely két kötetben kerül kiadásra, elsősorban a szakiskolák számára.
Vissza