Előszó
A Miniszterelnöki Hivatal civil kapcsolatokkal foglalkozó szervezeti egysége 1998 őszétől rendszeresen tartott csoportos és egyéni konzultációkat a civil szektor képviselőivel. A rendszerváltás óta, tehát 1989-től aktívan tevékenykedő, a magyar civil közvéleményt alakító önkéntesekkel, döntéshozókkal, kutatókkal, oktatókkal, szakértőkkel, civil vezetőkkel és az államigazgatás érintett vezetőivel történt párbeszéd alapján született meg a civil szektor fejlesztését szolgáló középtávú program. Ennek egyik elemét, az eddig lezajlott kutatások zárótanulmányát tartja kezében az olvasó.
A Miniszterelnöki Hivatal szervezeti átalakításával egy időben, 1998-ban, új közigazgatási egységként alakult meg a Civil Kapcsolatok Főosztálya.
A polgári kormány ezzel a lépéssel is azt jelezte, hogy a civil társadalommal történő együttműködésre kiemelt figyelmet kíván fordítani. Hiszen a társadalmi párbeszéd kiszélesítése a civil szervezetek nélkül nem valósítható meg.
A szaktárcák civil feladatainak magasabb szintű koordinálására, a hosszú távú munka koncepcionális megalapozására a kormány 2000. februárban létrehozta a Civil Koordinációs Tárcaközi Bizottságot.
Magyarországon az elmúlt tíz évben megszületett egy új és számarányait tekintve is jelentős civil szektor. A civil szervezetek 1990 óta tartó mennyiségi bővülése a statisztikai adatok tükrében lefékeződni látszódik. Úgy tűnik, egyre inkább a biztonságos működésre való törekvés, a professzionalizálódás igénye válik a szektor jellemzőjévé.
A polgárok személyes céljaik megvalósításához egyre szélesebb körben támaszkodnak a civil szervezetek által nyújtott lehetőségekre. Sokan munkálkodnak együtt a környezetükben tapasztalható problémák megoldásában az önkéntes szervezetekkel.
A civil társadalom lényege a helyi — helybeli cselekvés, s ehhez stratégiai partnere: az önkormányzat. Napjainkra láthatóan megnövekedett a civil szférával foglalkozó szakemberek száma a köztisztviselői karban és a testületekben is. Tapasztalható törekvés a civil szervezetek helyzetének áttekintésére, a helyi feladatok értelmezésére, stratégiák kialakítására.
A településeken, főként a városokban kellő számban találhatók a különböző alaptevékenységű non-profit szervezetek. A civil szervezetek és az önkormányzatok között azonban igen változó intenzitásúak és változó mélységűek a kapcsolatok. A civil szervezetek közeljövőjének egyik legizgalmasabb területe a települési önkormányzatokkal kialakuló viszony és feladatmegosztás.
Vissza