Előszó
Több mint két évtizede, 1964-ben jelent meg Ila Bálint és Kovacsics József tollából, az Akadémiai Kiadó gondozásában Veszprém megye helytörténeti lexikona. A nagyértékű, magas színvonalú és tudományos igénnyel megírt mű a történelmi Veszprém megye településeinek történetét dolgozta fel. Objektív okok miatt ebben nem szerepeltek az akkor már megyénkhez tartozó egykori zala, győr-sopron és vas megyei községek. Mindezek ellenére, első számú forrásként szolgálta és szolgálja ma is a hivatásos kutatók és amatőrök helytörténeti munkáját. Jelen kiadványban is alapvető forrásként használtam fel adatait.
A Napló Szerkesztősége - az 1960-as évek végén - nagy szerepet vállalt Veszprém megye községei helytörténetének megismertetésében, amikor e kötet szerzőjét felkérte a „Községeink A-tól Z-ig" című cikksorozat elindítására. Kezdetben az említett helytörténeti lexikonra tudtunk támaszkodni, később aztán egyre bővült a források száma. E sorok írója végigjárta a Dunántúl megyei levéltárait, új anyagokkal frissítve fel a meglévő anyagot. Így került közvetlen közelbe Dornyai Béla, Holub József, Kiss Lajos és Sági Károly munkáival. A történelmi rész mellett természetesen fel kellett dolgozni a felszabadulás utáni időszak történeti adatait is, amelyhez felbecsülhetetlen segítséget nyújtottak a községi tanácsok vezetői és dolgozói, a termelőszövetkezetek vezetői, a helytörténeti kutatók, pedagógusok, könyvtárosok és egyházi személyiségek. Biztatást, bátorítást adtak az olvasók levelei is. Már ekkor felmerült a cikksorozat könyv alakban való megjelentetése, de anyagiak híján ez az igény akkor nem teljesülhetett.
Most, a Veszprém Megyei Tanács Művelődési Osztálya, a Veszprém Megyei Idegenforgalmi Hivatal és a veszprémi Bakony Múzeum vezetőinek támogatásával vált lehetővé, hogy a korábbi cikksorozat könyv alakban is megjelenhessen. A kiadáshoz a községi tanácsok többsége önzetlen módon, anyagiakkal is hozzájárult.
E könyv jóval többet nyújt, mint a 16 éve befejezett cikksorozat. Egyrészt azért, mert a napilap veszendő, tiszavirág életű sajtótermék, míg a könyv maradandó alkotás. Másrészt, a régi anyag - az újrafeldolgozás során - felfrissült és új adatokkal egészült ki.
Jelen kötetünkben 212 község története szerepel. Nem kaptak helyet az 1979. január elsejével Zala megyéhez visszakerült keszthelyi járás községei, a városok közigazgatásába olvadt települések és a várossá fejlődött nagyközségek.
Könyvünk csokorba fogja Veszprém megye községeinek történetét, hiteles képet nyújt azok fejlődéséről, létrejöttüktől napjainkig. Tanulmányozása, olvasása élményt és kedvet nyújthat mindazoknak, akik a helytörténettel nem hivatásszerűen foglalkoznak, de elkötelezettséget éreznek szűkebb hazájuk, Veszprém megye iránt. A kiadványnak éppen az a célja, hogy ismeretterjesztő és népszerűsítő formában hasznos adatokkal szolgáljon a szülőföld közelebbi megismeréséhez.
A könyv útrabocsátása előtt köszönetet mondok mindazoknak, akik erkölcsi és anyagi támogatásukkal, a források rendelkezésre bocsátásával lehetővé tették e kötet megjelenését.
Vissza