Előszó
A Magyar Tudományos Akadémia Neveléstudományi Bizottsága, Tudományos Programbizottsága és a szervezők nevében köszöntjük a rendezvény résztvevőit és a kötet olvasóit. Az ebben az évben immár 11. alkalommal megrendezésre kerülő éves konferenciánk napjainkra a magyar neveléstudomány nagy hagyományú, rangos országos találkozójává formálódott. Jól jelzi ezt, hogy a rendezvény több, mint egy évtizedes története során ebben az évben a legmagasabb, közel 400 fő a regisztrált részvevők száma. Az értékelést a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően, azonos szempontsor alapján két anonim bíráló végezte. Ezúton is szeretnénk megköszönni igényes munkájukat, a nagyszámú bírálati anyag megadott határidőre történő elkészítését.
A beérkezett, illetve elfogadott színvonalas szakmai anyag jól jelzi azt, hogy a hazai neveléstudomány nagy tapasztalattal rendelkező elméleti és gyakorlati szakembereinek, valamint a tudományos utánpótlás képviselőinek elmélyült munkája nyomán ebben az évben is számos olyan új kutatási eredmény született, amely méltó a hazai akadémiai tudományosság legrangosabb rendezvényén történő bemutatásra. Konferenciánknak idén az ország legnagyobb hagyományokkal rendelkező felsőoktatási intézménye, az Eötvös Loránd Tudományegyetem ad helyet. A rendezvény szervezésében - amely a Pedagogikum Központ anyagi támogatásával kerül megrendezésre - kiemelt szerepet vállaltak a helyszínt is biztosító Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar, valamint a Pedagógiai és Pszichológiai Kar munkatársai. A technikai lebonyolításban szerepet vállalt a Tanárképzők Szövetsége is.
A XI. Országos Neveléstudományi Konferencia a hazai neveléstudományi kutatások mellett a közoktatás és a pedagógusképzés múltból származó legfontosabb értékeinek és jövőbeni feladatainak számbavételét tűzi napirendjére. Ennek jegyében fogalmazódott meg idei szakmai rendezvényünk e kettős feladatra orientáló címe: Közoktatás, pedagógusképzés, neveléstudomány - a múlt értékei és a jövő kihívásai.
Hagyományainknak megfelelően ebben az évben is több külföldi szakember angol nyelvű előadása gazdagítja majd a konferencia programját. A rendezvény orientációjának megfelelően annak nyitó előadását, a pedagógiatörténeti kutatás és szakmai közélet egyik kiemelkedő, nemzetközi szinten is elismert képviselője, Marc Depaepe, a leuveni Katholieke Universiteit professzora tartja. Előadásában a tudományterület fontosabb nemzetközi irányzatait, legújabb módszertani törekvéseit mutatja be. A konferencia további három meghívott külföldi előadója - Marion Jones, John Moores University, Liverpool, Horst Biedermann, Universitat Flensburg, Anatoli Rakhkochkine, Universitat Leipzig - ebben az évben rendhagyó módon, nem plenáris előadás, hanem egy a pedagógusképzés nemzetközi kutatási és fejlesztési törekvéseit elemző angol nyelvű szimpózium keretében kap lehetőséget tudományos eredményeinek bemutatására. A szakmai programok mellett a rendezvényt az egyetem dísztermében megrendezésre kerülő kulturális esemény is gazdagítja, amelyen a Magyar Táncművészeti Főiskola és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Zenei Tanszékének művésztanárai és hallgatói lépnek fel. További kísérő programként az egri Eszterházy Károly Főiskola a hazai borkultúra jeles régióját, az egri borvidéket mutatja be.
Köszönjük, hogy elfogadták meghívásunkat. Tartalmas eszmecserét, hasznos és emlékezetes konferenciát kívánunk mindenkinek!
Vissza