Előszó
A Közlekedési üzemtan a SZE közlekedésmérnök szakos hallgatói számára kötelezően előírt szaktárgy, amelyet két egymást követő félévben adnak elő a Közlekedési tanszék oktatói.
A Közlekedési üzemtan tárgy keretében a közlekedés üzemtani ismereteit hat fő témakörben tárgyaljuk:
• általános közlekedés-üzemtani ismeretek,
• közúti forgalomtechnika,
• hajózási üzemtan,
• közúti közlekedési üzemtan,
• vasúti közlekedési üzemtan,
• légi közlekedési üzemtan.
A Közlekedési üzemtan I. jegyzetben a távoktatási tagozatos hallgatók részére az általános közlekedés-üzemtani ismereteket, a közúti forgalomtechnikát és a hajózási üzemtant adjuk közre.
A jegyzet általános közlekedés-üzemtani részében - alapozva a Közlekedéstan című tárgyban tanultakra - az egységes értelmezés érdekében először áttekintjük és összefoglaljuk a legfontosabb közlekedési fogalmakat. Ezt követi a közlekedés rendszerszemléletű értelmezése, egységbe foglalása. A harmadik fejezetben a forgalommal kapcsolatos általános kérdésekkel foglalkozunk, majd a közlekedési üzemekben (vállalatoknál) alkalmazott üzemtani mutatókat ismertetjük. Az általános üzemtani részt a közlekedés teljesítőképességének a tárgyalásával zárjuk.
Az általános közlekedési üzemtanban a közlekedésüzemi ismereteket az egyes közlekedési alágazatok sajátosságaitól elvonatkoztatva, a közös elvi alapokat keresve kíséreltük meg tárgyalni. Ez sok esetben nehézségekkel járt, különösen ami a 4. fejezetet illeti, ahol az egyes alágazatokban alkalmazott, azonos jellegű mutatókra közös (általános) fogalom- és jelölésrendszert kellett felállítani.
Vissza