Előszó
Tisztelt Olvasónk!
Egy olyan kiadványt tart a kezében, amelynek rendeltetése többcélú. Alapvetően a gyakorlati foglalkozásokat szeretnénk színesíteni olyan feladatokkal, amelyek közelebb hozzák a...
Tovább
Előszó
Tisztelt Olvasónk!
Egy olyan kiadványt tart a kezében, amelynek rendeltetése többcélú. Alapvetően a gyakorlati foglalkozásokat szeretnénk színesíteni olyan feladatokkal, amelyek közelebb hozzák a közigazgatási eljárásjogot, megvilágítják annak gyakorlati alkalmazását és segítenek megérteni a jogszabályi rendelkezéseket. Egy klasszikus jogesetgyűjteménynél azonban többet nyújt: a jogesetmegoldás ugyanis elméleti alapok nélkül nem megy, az elméleti alapokat pedig sokszor a joggyakorlat szerves részeként egyéb tényezők is árnyalják.
Ennek megfelelően az elméleti anyagot követve az alábbi felosztást alkalmazzuk minden egyes fejezetnél.
A (I.) Tananyag című rész tartalmazza az adott címhez tartozó elméleti anyagrész vázlatát, amely segít abban tájékozódni, hogy melyek a témakör kulcskérdései. A (II.) A tananyag feldolgozását segítő elméleti kérdések rész irányított kérdésekkel, összehasonlító táblázatok kitöltésével, fogalom-meghatározásokkal, összefüggésekre koncentráló feladatokkal igyekszik segíteni abban, hogy a hallgató az elméletet úgy sajátítsa el, hogy azt érti, és a tudása valóban kiterjedjen minden olyan kérdésre, amely az adott témakörhöz tartozik. A (III.) Tesztkérdések körében feleletválasztós kérdések szolgálnak a tudás tesztelésére, a kulcsproblémák további megvilágítására. A (IV.) Gyakorló jogesetek cím alatt alakul az elmélet gyakorlattá: egyszerű, életszerű, rövid jogi problémák kerülnek terítékre, amelyek érvek ütköztetésére, az elméleti tudás gyakorlati alkalmazására készteti a hallgatót. Az utolsó rész, a (V.) Szemelvények a joggyakorlatból arra szolgál, hogy egyrészt a téma iránt mélyebben érdeklődők igényei is ki legyenek elégítve azzal, hogy az alapvetéseknél bonyolultabb jogi problémákkal is ismerkedhetnek, másrészt olyan érdekes kérdéseket boncolgató alkotmánybírósági, bírósági és egyéb gyakorlati életből merített eseteket mutat be, amelyek tovább árnyalhatják a közigazgatási eljárásjog egyes aspektusait.
Egyszerre ajánljuk ezért a kiadványt a gyakorlati foglalkozások látogatóinak, a vizsgára készülőknek és azoknak, akik szeretnének a közigazgatási eljárásjog gyakorlati kérdéseiben elmélyedni.
Szeged, 2016
A szerzők
Vissza